Vendosni fjalën kyçe....

“Ai është i jashtëzakonshëm, por s’është Perëndi” – Papa Françesku kritika tifozëve të futbollit


Papa Francesku ka thënë krahasimi i ikonës së futbollit argjentinas, Lionel Mesi me Perëndinë është “teorikisht sakrilegj”.

Megjithatë, ai e pranoi se Messi është një lojtar i shquar, të cilin tifozët respektojnë thellësisht dhe admirojnë.

Papa tha se ndërsa e kupton se pse fituesi i pesë herë Topi i Artë, i cili është edhe bashkatdhetar i tij, fitoi famë si një nga futbollistët më të mirë të botës, ai theksoi se tifozët nuk duhet të përdorin emrin e Zotit, kur flasin për lojtarin Mesi.

Në një intervistë me televizionin spanjoll “La Sexta”, Papa Francis u pyet për qëndrimin e tij ndaj tifozëve të futbollit, të cilët e krahasojnë yllin e Barcelonës me Perëndinë.

“Në teori, është sakrilegj”, u përgjigj ai.

“Njerëzit mund të thonë se ai është Perëndi, ashtu si ata mund të thonë “unë adhuroj ty”, por vetëm Perëndia mund të adhurohet.

Këto janë shprehje nga njerëzit. Ky është një Perëndi me topin në fushë” është një mënyrë popullore për dikë që të shprehë veten. Sigurisht, ai është shumë i mirë, por ai nuk është Perëndi,” shtoi ai.

Futbollisti 31-vjeçar ka shënuar 31 gola për Barcelonën këtë sezon në kampionat dhe 16 gola në 12 Ligën e Kampionëve.