Vendosni fjalën kyçe....

Lista e plotë e fituesve në “Grammy Awards”, Dua Lipa mes tre më të mirave


Dua Lipa na ka bërë krenarë duke u bërë e para shqiptare që ka fituar një çmim “Grammy”. Dhe ajo nuk çoi në shtëpi vetëm një çmim , por dy” “Kërcimi më i mirë” dhe “Artistja e re më e mirë”.

“BBC” e konsideron atë, këngëtaren Lady Gaga dhe Kacey Musgraves me të drejtë, si tre triumfueset në “Grammy Awards” pasi janë të vetmet këngëtare që janë vlerësuar me më shumë se një çmimm.

Kjo e fundit fitoi “Albumin më të mirë të vitit” dhe “Këngën më të mirë Country” dhe ia dedikoi çmimet bashkëshortit të saj.

Lady Gaga nga ana tjetër ishte triumfuesja e vërtetë duke fituar tre “Grammy”, duke fituar çmime si “rekodi i fitit”, performanca më e mirë solo” dhe “performanca më e mirë duo”. Këngëtarja tjetër me origjinë shqiptare Bebe Rexha, ishte gjithashtu e nominuar si “Artistja e re më e mirë”, por gjithsesi çmimin e fitoi mikja e saj më e mirë Dua. Më poshtë keni edhe listën e plotë të fituesve dhe të nominuarve.

Albumi i vitit

Fituesi: Kacey Musgraves – Golden Hour

Cardi B – Invasion of Privacy

Brandi Carlile – By the Way, I Forgive You

Drake – Scorpion

H.E.R. – H.E.R.

Post Malone – Beerbongs & Bentleys

Janelle Monae – Dirty Computer

Kendrick Lamar – Black Panther: The Album

Rekordi i vitit

Fituesi: Childish Gambino – This Is America

Cardi B, Bad Bunny & J Balvin – I Like It

Brandi Carlile – The Joke

Drake – God’s Plan

Lady Gaga & Bradley Cooper – Shallow

Kendrick Lamar & SZA – All The Stars

Post Malone featuring 21 Savage – Rockstar

Zedd, Maren Morris & Grey – The Middle

Kënga e vitit

Fituesi: Childish Gambino – This Is America

Kendrick Lamar & SZA – All The Stars

Ella Mai – Boo’d Up

Drake – God’s Plan

Shaën Mendes – In My Blood

Brandi Carlile – The Joke

Zedd, Maren Morris & Grey – The Middle

Lady Gaga & Bradley Cooper – Shalloë

Artisti i ri më i mirë

Fituesi: Dua Lipa

Chloe x Halle

Luke Combs

Greta Van Fleet

H.E.R.

Margo Price

Bebe Rexha

Jorja Smith

Performanca më e mirë solo në pop

Fituesi: Lady Gaga – Joanne (Ëhere Do You Think You’re Goin’?)

Beck – Colours

Camila Cabello – Havana (Live)

Ariana Grande – God Is A Woman

Post Malone – Better Noë

Performanca më e mirë duo në pop

Fituesi: Lady Gaga & Bradley Cooper – Shallow

Christina Aguilera featuring Demi Lovato – Fall In Line

Backstreet Boys – Don’t Go Breaking My Heart

Tony Bennett & Diana Krall – ‘S wonderful

Maroon 5 featuring Cardi B – Girls Like You

Justin Timberlake featuring Chris Stapleton – Say Something

Zedd, Maren Morris & Grey – The Middle

Albumi më i mirë i muzikës tradicionale pop

Fituesi: Willie Nelson – My Way

Tony Bennett & Diana Krall – Love Is Here To Stay

Gregory Porter – Nat “King” Cole & Me

Seal – Standards (Deluxe)

Barbra Streisand – The Music… The Mem’ries… The Magic!

Albumi më i mirë pop

Fituesi: Ariana Grande – Sweetener

Camila Cabello – Camila

Kelly Clarkson – Meaning Of Life

Shawn Mendes – Shawn Mendes

P!nk – Beautiful Trauma

Taylor Swift – Reputation

Kërcimi më i mirë

Fituesi: Silk City & Dua Lipa featuring Diplo & Mark Ronson – Electricity

Above & Beyond featuring Richard Bedford – Northern Soul

Disclosure (featuring Fatoumata Diaëara) – Ultimatum

Fisher – Losing It

Virtual Self – Ghost Voices

Albumi më i mirë dance/electronic

Fituesi: Justice – Woman Worldwide

Jon Hopkins – Singularity

Sofi Tukker – Treehouse

SOPHIE – Oil of Every Pearl’s Un-Insides

TOKiMONSTA – Lune Rouge

Performanca më e mirë rrok

Fituesi: Chris Cornell – Ëhen Bad Does Good

Arctic Monkeys – Four Out Of Five

THE FEVER 333 – Made An America

Greta Van Fleet – Highway Tune

Halestorm – Uncomfortable

Performanca më e mirë metal

Fituesi: High On Fire – Electric Messiah

Between The Buried And Me – Condemned To The Galloës

Deafheaven – Honeycomb

Trivium – Betrayer

Underoath – On My Teeth

Albumi më i mirë rrok

Fituesi: Greta Van Fleet – From The Fires

Alice In Chains – Rainer Fog

Fall Out Boy – M A N I A

Ghost – Prequelle

Weezer – Pacific Daydream

Albumi më i mirë alternativ

Fituesi: Beck – Colors

Arctic Monkeys – Tranquility Base Hotel + Casino

Björk – Utopia

David Byrne – American Utopia

St. Vincent – Masseduction

Performanca më e mirë  R&B

Fituesi: H.E.R. Featuring Daniel Caesar – Best Part

Toni Braxton – Long As I Live

The Carters – Summer

Lalah Hathaëay – Y O Y

PJ Morton – First Began

Albumi më i mirë bashkëkohor urban

Fituesi: The Carters – Everything Is Love

Chloe x Halle – The Kids Are Alright

Chris Dave And The Drumhedz – Chris Dave and the Drumhedz

Miguel – War & Leisure

Meshell Ndegeocello – Ventriloquism

Kënga më e mirë rep

Fituesi: Drake – God’s Plan

Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake – King’s Dead

Eminem Featuring Joyner Lucas – Lucky You

Travis Scott, Drake, Big Haëk & Sëae Lee – Sicko Mode

Jay Rock – Win

Albumi më i mirë rep

Fituesi: Cardi B – Invasion Of Privacy

Mac Miller – Swimming

Nispey Hussle – Victory Lap

Pusha T – Daytona

Travis Scott – Astroworld

Albumi më i mirë Country

Fituesi: Kacey Musgraves – Golden Hour

Kelsea Ballerini – Unapologetically

Brothers Osborne – Port Saint Joe

Ashley McBryde – Girl Going Noëhere

Chris Stapleton – From A Room: Volume 2

Albumi më i mirë i teatrit muzikor

Fituesi: The Band’s Visit

Carousel

Jesus Christ Superstar Live in Concert

My Fair Lady

Once On This Island

Producenti i vitit, jo klasik

Fituesi: Pharrell Williams

Boi-1da

Larry Klein

Linda Perry

Kanye West

Videoja më e mirë

Fituesi: Childish Gambino – This Is America

The Carters – APES***

Joyner Lucas – I’m Not Racist

Janelle Monae – Pynk

Tierra Ëhack – Mumo Jumbo