Vendosni fjalën kyçe....

The Guardian: Serbia po shqyrton të ndërhyjë me ushtri në Kosovë


“Serbia po bisedon për mundësinë e një ndërhyrjeje të armatosur në Kosovë pasi parlamenti në Prishtinë ka miratuar  formimin ushtrisë.” Kështu shkruan “The Guardian” duke marrë parasysh edhe deklaratën e Beogradit që e quajti kërcënim të drejtpërdrejtë për paqen dhe stabilitetin në rajon krijimin e ushtrisë së Kosovës. 

Të gjithë 107 politikanët e pranishëm në parlamentin me 120 vende votuan në favor të miratimit të tre projektligjeve për të zgjeruar një forcë ekzistuese prej 4,000 forcës së Kosovës dhe ta kthejnë atë në një ushtri të rregullt dhe të armatosur. Politikanët serbë etnikë bojkotuan votimin.

“Serbia këmbëngul se ushtria e re shkel një rezolutë të OKB-së që i dha fund luftës së pavarësisë së Kosovës 1998-99.  Kjo qeveri ka paralajmëruar hapur se mund të përgjigjet me një ndërhyrje të armatosur në provincën e mëparshme. Kryeministrja sere, Ana Brnabic, tha se kjo ishte “një nga opsionet në tryezë”.”, shkruan “The Guardian”. 

 

Presidenti Aleksandar Vuçiç vizitoi të premten trupat serbe në kufirin me Kosovën.  Ministri i jashtëm, Ivica Daçiç, tha se Serbia do të kërkonte një seancë urgjente të këshillit të sigurimit të Kombeve të Bashkuara mbi çështjen./ Hashtag.al

Burimi: The Guardian


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *