Vendosni fjalën kyçe....

Putin dhe Trump takim dypalësh në samitin e G20 në 1 dhjetor


Vladimir Putin dhe Donald Trump do të kenë një bisedë të shkurtë të tete-a-tetë të ndjekur nga një takim i zgjatur një-ditor në samitin e G20 në Argjentinë, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov.

Takimi është planifikuar për në 1 dhjetor, në ditën e dytë dhe të fundit të samitit që do të zhvillohet në Buenos Aires.

“Në fillim do të ketë një bisedë të shkurtër, siç presim, midis dy presidentëve, dhe pastaj bisedimet ruso-amerikane, të cilat mund të zgjasin rreth një orë,” u shpjegoi Peskov gazetarëve. Uashingtoni ka konfirmuar tashmë bisedimet, shtoi ai.

Më parë, presidenti amerikan i tha Ëashington Post se ai nuk mund të ketë takimin me homologun e tij rus pas incidentit të fundit detar në Ngushticën Kerç. Të dielën, tre anije të Marinës së Ukrainës u përpoqën të detyronin kalimin nëpër rajon, midis Detit të Zi dhe Detit të Azov, para se të kapeshin dhe nga roja bregdetare ruse.

Peskov tha se Kremlini nuk mori asnjë njoftim nga Trump që thërriste bisedimet, duke shtuar se përgatitjet për bisedimet “vazhdojnë”.

Udhëheqësi rus do të takojë gjithashtu princin e kurorës së Arabisë Saudite Mohammed bin Salman gjatë samitit, tha ndihmësi i Putinit Yury Ushakov më parë. Ata do të diskutojnë luftën në Siri, krizën e Jemenit dhe vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi.

Ndërkohë, Trump nuk planifikon të mbajë një takim me bin Salman, tha këshilltari i presidentit për sigurinë kombëtare, John Bolton.