Vendosni fjalën kyçe....

Reshjet/11 rajone kërkojnë shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në Itali


Në Itali vijon gjendja e jashtëzakonshme nga reshjet e shiut. Zonat problematike janë Veneto, Liguria, Friuli Venezia Giulia, Sicili, Lazio, Sardenja, Calabria, Toscana, Emilia-Romagna, Lombardia dhe Trentino Alto Adige. Llogaritja e dëmeve është më shumë se 3 miliard Euro, sipas Ministrit të Infrastrukturës, Toninelli.

Por edhe ditët e fundit ka pasur sërish reshje dhe niveli i luemnjëve është rritur. Edhe gjatë natës së kësaj të marte sinoptikanë kanë thënë se do të ketë ende shira të rrëmbyeshëm.

Zona më problematike është ajo e Piedmont ku është ndezur  “alarm i kuq” për orët në vazhdim.