Vendosni fjalën kyçe....

SHBA-BE paralajmërojnë Hezbollahun të tërhiqet nga mundësia e përshkallëzimit të luftës në Lindjen e Mesme


Ndërmjetësuesit amerikanë, evropianë dhe arabë po ushtrojnë trysni për të mos lejuar që sulmet e përshkallëzuara ndërkufitare mes Izraelit dhe militantëve të Hezbollahut në Liban të kthehen në një luftë më të gjerë në Lindjen e Mesme, të cilës bota i druhet tashmë prej disa muajsh.

Shpresat po shuhen për një armëpushim mes Izraelit dhe Hamasit në Gazë, gjë që do të çonte në uljen e sulmeve të Hezbollahut dhe aleatëve të tjerë të Iranit. Duke patur parasysh një gjë të tillë, zyrtarë amerikanë dhe evropianë po i dërgojnë mesazhe paralajëmeruese Hezbollahut, që është më i fuqishëm se Hamasi, që të mos sulmojë ushtrinë e fuqishme izraelite, thonë diplomatë të ndryshëm.

Ata po paralajmërojnë se Hezbollahu duhet të marrë parasysh faktin se Shtetet e Bashkuara, ose ndonjë vend tjetër, nuk do të jenë në gjendje të frenojnë udhëheqësit izraelitë nëse vendosin të zbatojnë planet, tashmë të përgatitura, për një ofensivë në Liban. Po ashtu, Hezbollahu nuk duhet të mbështetet në aftësitë e luftëtarëve të tij për të përballuar gjithçka mund të pasojë.

Intensiteti i sulmeve mes Izraelit dhe Hezbollahut u duk se ra javën e kaluar. Por një ish-diplomat amerikan në Lindjen e Mesme thotë se izraelitët duket se ende po përgatiten në rast “se konflikti mund të marrë përmasa të tjera”.

“Duket që izraelitët po përgatiten mbi mundësitë se mund të ketë një lloj konfliki, një konflikt me përmasa krejtësisht të ndryshme”, tha Gerald Feierstein, ish diplomat i lartë mamerikan në Lindjen e Mesme.

Mesazhi që po i përcillet Hezbillahut është se: “nuk keni aq aftësi sa mendoni”, tha ai.

Pas 7 tetorit, kur sulmi i Hamasit ndaj Izraelit shkaktoi luftën në Gazë, Hezbollahu ka lëshuar raketa në veri të Izraelit dhe është zotuar të vazhdojë derisa të arrihet një armëpushim. Izraeli është kundërpërgjigjur duke detyruar dhjetëra mijëra civilë të largohen nga kufiri në të dy vendet. Sulmet u intensifikuan këtë muaj pasi Izraeli vrau një komandant të lartë të Hezbollahut, ndërsa militantët u përgjigjën duke lëshuar breshëri raketash.

Zyrtari kryesor i OKB-së për ndihma humanitare, Martin Griffiths tha se pasojat e një lufte të mundshme mes Izraelit dhe Hebzollahut do të ishin “apokaliptike”.

Si Izraeli ashtu edhe Hezbollahu, kanë fuqi të shkaktojnë numër të lartë viktimash.

“Një luftë e tillë do të ishte katastrofë për Libanin“, tha Sekretari amerikan Mbrojtjes Lloyd Austin teksa u takua së fundmi me ministrin izraelit të Mbrojtjes Yoav Gallant në Pentagon. “Një luftë tjetër mes Izraelit dhe Hezbollahut mund të shndërrohet lehtësisht në një luftë rajonale, me pasoja të tmerrshme për Lindja e Mesme”, shtoi ai.

Zoti Gallant duke reaguar tha se: “po punojmë së bashku nga afër për të arritur një marrëveshje, por duhet të diskutojmë edhe gatishmërinë për çdo skenar të mundshëm”.

Analistët besojnë se grupet e armatosura në rajon, aleate të Iranit, do të kishin një reagim më të fortë nga sa kanë patur për Hamasin dhe disa ekspertë paralajmërojnë se militantë të motivuar ideologjikisht mund të shkonin në rajon për të luftuar. Evropianët druhen nga një fluks destabilizues refugjatësh në rast të zgjerimit të konfliktit.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë kanë fajësuar Hezbollahun për përshkallëzimin e tensioneve dhe janë shprehur se mbështesin të drejtën e Izraelit për t’u vetëmbrojtur. Administrata e Presidenti Biden gjithashtu u ka thënë izraelitëve se hapja e një fronti të dytë nuk është në interesin e tyre.

Megjithatë, zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë nuk po e mohojnë mundësinë reale se mund të hapet një front i dytë konflikti në Lindjen e Mesme.

Një zyrtar i lartë i administratës së Presidentit Biden, i cili nuk pranoi të identifikohej, tha se në bisedat me zyrtarët izraelitë dhe libanezë dhe aktorë të tjerë rajonalë, ekziston një dakordësi se “një rritje e përshkallëzimit nuk është në interesin e askujt”.

Presidenti Biden i bëri publike planet për një marrëveshje armëpushimi në Gazë me tre faza. Por negociatat midis Izraelit dhe Hamasit duket se kanë ngecur. Një zyrtar i lartë i amerikan tha të shtunën se Uashingtoni ka ofruar një mundësi të re tek palët ndërmjetësuesese që synojnë të rinisin negociatat. Zyrtari foli në kushte anonimiteti mbi këtë përpjekje për të cilën Shtëpia e Bardhë nuk ka njoftuar ende zyrtarisht./VOA