Vendosni fjalën kyçe....

Xi Jinping: SHBA dhe Kina duhet të jenë partnerë, jo rivalë


Presidenti kinez Xi Jinping tha të premten se Kina dhe SHBA duhet të jenë partnerë dhe jo rivalë, sipas mediave shtetërore.

Duke u takuar me Sekretarin e Shtetit të SHBA-së, Antony Blinken, në Pekin, Xi tha se Pekini është i lumtur që sheh një Shtetet e Bashkuara të sigurt, të hapur, të begatë dhe të lulëzuar dhe shpreson se Uashingtoni gjithashtu mund ta shikojë zhvillimin e Kinës në një këndvështrim pozitiv, raportoi Agjencia e Lajmeve Xinhua.

“Kjo është një çështje thelbësore që duhet adresuar, ashtu si butoni i parë i një këmishë që duhet të rregullohet, në mënyrë që marrëdhëniet Kinë-SHBA të stabilizohen, përmirësohen dhe të ecin vërtet përpara,” ka thënë Xi.

Ai shtoi se të dy vendet nuk duhet të jenë rivalë, por të ndihmojnë njëri-tjetrin të kenë sukses në vend që të lëndojnë njëri-tjetrin.

“Kërkoni gjuhën e përbashkët dhe rezervoni dallimet, në vend që të përfshiheni në konkurrencë vicioze dhe nderoni fjalët me veprime, në vend që të thoni një gjë, por të bëni të kundërtën,” shtoi ai.