Vendosni fjalën kyçe....

“30,410 viktima nga sulmet e ushtrisë izraelite” – Ministria e Shëndetësisë së Gazës


Të paktën 90 palestinezë u vranë dhe 177 të tjerë u plagosën në 24 orët e fundit ndërsa Izraeli vazhdoi sulmin e tij në Rripin e rrethuar të Gazës, tha të dielën Ministria e Shëndetësisë e territorit.

“Okupacioni izraelit kreu nëntë masakra kundër familjeve në Rripin e Gazës, duke lënë 90 dëshmorë dhe 177 të plagosur gjatë 24 orëve të fundit”, tha ministria në një deklaratë.

Izraeli ka goditur Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar i Hamasit, për të cilin thotë se vrau afro 1200 njerëz.

Lufta izraelite në Gaza ka shtyrë 85% të popullsisë së territorit në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.