Vendosni fjalën kyçe....

Mot i keq në Norvegji, mbyllen aeroportet dhe linjat hekurudhore


Një valë acari ka përfshirë Skandinavinë, ndërsa Norvegjia po përballet me mot të paprecedentë dhe reshje bore që shkaktojnë probleme të shumta, veçanërisht për transportin, deri në pikën ku u mbyll aeroporti i Oslos.

Në të njëjtën kohë, shumë linja hekurudhore dhe rrugë të tjera të transportit publik u mbyllën. Për mbylljen e aeroportit kompania menaxhuese Avinor theksoi si vijon: “Kjo është jashtëzakonisht e rrall ka aq shumë borë sa pilotët nuk mund të shohin dritat në tokë, kështu që ne kemi ndaluar të gjitha fluturimet hyrëse dhe dalëse. Siguria e para. Shërbimet e trenave në pjesë të Norvegjisë lindore gjithashtu u ndërprenë për shkak të kushteve të motit”, tha operatori Bane Nor në një deklaratë.