Vendosni fjalën kyçe....

Kina pretendon se ka thyer enkriptimin e AirDrop të Apple për të identifikuar dërguesit


Kina pretendon se ka thyer enkriptimin e AirDrop të Apple

Një kompani kineze e teknologjisë ka arritur të thyejë enkriptimin rreth funksionit të ndarjes së materialeve përmes AirDrop të Apple për të identifikuar përdoruesit e funksionit popullor, sipas autoriteteve gjyqësore në Pekin.

Kompania, Wangshendongjian Technology, ishte në gjendje të ndihmonte policinë të gjurmonte njerëzit që përdornin shërbimin për të dërguar “informacion të papërshtatshëm” tek kalimtarët në metronë e Pekinit, tha Byroja e Drejtësisë e qytetit në një deklaratë të hënën.

Ai kishte identifikuar numrat e telefonit celular të dërguesve dhe adresat e emailit si pjesë e një hetimi pas një ankese, tha departamenti. Disa të dyshuar ishin identifikuar, tha ajo, pa dhënë detaje rreth natyrës së mesazheve.

AirDrop është fajësuar për mesazhet shqetësuese të marra nga disa udhëtarë në metro dhe autobusë në qytetet kineze. Funksioni popullor i ndarjes së skedarëve me valë është përdorur gjithashtu nga protestuesit për të përhapur mesazhe anonime kritike ndaj qeverisë kineze në muajt e fundit të 2022.

Teknologjia Wangshendongjian “depërtoi vështirësitë teknike të gjurmueshmërisë anonime përmes AirDrop”, e cila “parandaloi përhapjen e mëtejshme të vërejtjeve të papërshtatshme dhe ndikimin e mundshëm të keq”, tha departamenti.

Sipas mediave ndërkombëtare, duke përfshirë The New York Times dhe Vice World News, disa banorë në Kinë përdorën AirDrop, i cili mund të përdoret vetëm midis pajisjeve Apple, për të shpërndarë fletëpalosje dhe imazhe që i bëjnë jehonë sloganeve të përdorura në një protestë të rrallë kundër liderit kinez Xi Jinping në tetor. 2022.

Në vitin 2019, AirDrop, i cili është efektiv vetëm në distanca të shkurtra, ishte veçanërisht i popullarizuar në mesin e demonstruesve antiqeveritar në Hong Kong, të cilët përdornin rregullisht funksionin për të dërguar postera shumëngjyrësh dhe vepra arti tek pasagjerët e metrosë duke i nxitur ata të merrnin pjesë në protesta.

Në nëntor 2022, menjëherë pas protestës kundër Xi, Apple filloi të kufizojë ndarjen e AirDrop me pa kontakte për pajisjet në Kinë, gjë që e bëri më të vështirë për përdoruesit të ndajnë skedarët me njerëz që nuk i njihnin. Kjo veçori u zgjerua më vonë globalisht.