Vendosni fjalën kyçe....

Vriten 2 gazetarë në Gaza, 112 që nga 7 tetori


Dy gazetarë të tjerë palestinezë u vranë në sulmet e reja izraelite në Rripin e Gazës të hënën, duke e rritur numrin në 112 që nga 7 tetori, tha zyra e qeverisë për media.

Një deklaratë e zyrës së medias identifikoi gazetarët e vrarë si Abdullah Breis dhe Mohammad Abu Dayer, pa dhënë hollësi të mëtejshme.

Sipas një gazetari të Anadolu Agency, Abu Dayer u vra kur avionët luftarakë izraelitë goditën një shtëpi në qytetin al-Fakhour në Rripin verior të Gazës.

Të dielën, tre gazetarë palestinezë u vranë në sulmet izraelite, duke përfshirë djalin e gazetarit të Al-Jazeera, Wael Dahdouh.

Izraeli ka nisur sulme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, duke vrarë të paktën 23,000 palestinezë dhe duke plagosur 58,926 të tjerë, sipas autoriteteve shëndetësore të Gazës, ndërsa rreth 1,200 izraelitë janë vrarë në sulmin e Hamasit sipas autoriteteve izraelite.