Vendosni fjalën kyçe....

Vritet komandanti i lartë i Hezbollahut në Liban, dyshohet nga sulmet izraelite


Grupi libanez Hezbollah thotë se një nga komandantët e tij është vrarë në një sulm në Libanin jugor që besohet të jetë kryer nga Izraeli.

Wissam Tawil thuhet se ishte një anëtar i forcës elitare të grupit Radwan dhe një nga figurat më të shquara të Hezbollahut që u vra në sulmet e fundit.

Ushtria izraelite nuk komentoi pretendimet, por tha se kishte goditur objektivat e Hezbollahut në përgjigje të sulmeve ndërkufitare, përcjell BBC.

Përplasjet kanë ngritur frikën për një konflikt më të gjerë rajonal.

Hezbollahu është një grup i mbështetur nga Irani që zotëron fuqi të konsiderueshme ushtarake dhe politike në Liban. Grupimi është cilësuar si një organizatë terroriste nga Izraeli, Britania e Madhe dhe fuqitë e tjera perëndimore.

Luftëtarët e saj kanë shkëmbyer zjarr me forcat izraelite pothuajse çdo ditë përgjatë kufirit që nga fillimi i luftës midis Izraelit dhe grupit palestinez Hamas në Rripin e Gazës më 7 tetor.

Kryeministri izraelit u tha ushtarëve të vendosur në kufirin me Libanin të hënën se ai ishte i vendosur të “bënte gjithçka që është e nevojshme për të rivendosur sigurinë në veri”.

Agjencia Kombëtare e Lajmeve e Libanit raportoi se dy persona – të cilët nuk i përmendi emrat – u vranë në një sulm ajror izraelit që shënjestroi një makinë në zonën al-Dabsha të Khirbet Selimit rreth orës 10:15 të datës 8 janar. 

Sulmi bëri që automjeti të dalë nga rruga dhe të merrte flakë, shtoi ai.

Pamjet nga vendi i ngjarjes tregonin rrënojat e djegura të një makine në anë të rrugës.

Burimet libaneze të sigurisë thanë se njëri nga të vrarët në sulm ishte Wissam Tawil dhe se tjetri ishte gjithashtu një luftëtar i Hezbollahut.

Tre burime i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se Tawil ishte nënkryetari i një njësie brenda Forcës Radwan të Hezbollahut, anëtarët e mirë-stërvitur të së cilës konsiderohen forcat speciale të grupit.

Ndërkohë, agjencia e lajmeve AFP citoi një burim tjetër të thoshte se Tawil “kishte një rol udhëheqës në menaxhimin e operacioneve të Hezbollahut në jug” të Libanit.

Më vonë, Hezbollahu lëshoi një deklaratë duke njoftuar vdekjen e Tawil dhe duke e përshkruar atë si një “komandant”. Nuk konfirmoi se ai u vra në një sulm, duke thënë vetëm se ai “u ngrit si martir në rrugën për në Jerusalem”.

Deklarata nuk jepte detaje rreth rolit të Tawil në Hezbollah, por grupi publikoi foto që tregonin atë duke shtrënguar duart me liderin e tij, Hassan Nasrallah dhe ulur pranë gjeneralit të ndjerë iranian Qasem Soleimani, i cili u vra në një sulm të SHBA-së në Irak në vitin 2020.

Grupi gjithashtu njoftoi se luftëtarët e tij kishin qëlluar ndaj forcave izraelite në zonën Shtoula të Izraelit verior dhe në zonën e diskutueshme të fermave Shebaa/Mount Dov në lartësitë e pushtuara të Golanit.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se nuk do të komentonin raportet e mediave të huaja për vdekjen e Tavilit.

Megjithatë, jo shumë kohë pas incidentit në Khirbet Selim, ajo lëshoi një deklaratë duke thënë se “goditi një numër zonash në territorin libanez” pasi një raketë antitank u lëshua drejt qytetit verior izraelit, Kiryat Shmona.

Për më tepër, avionët luftarakë [të Forcave Ajrore izraelite] goditën një seri objektivash terroriste të Hezbollahut në Liban, duke përfshirë vendet ushtarake në të cilat vepronin terroristët e Hezbollahut”, thuhej në deklaratë.