Vendosni fjalën kyçe....

Lufta në Ukrainë/ SHBA thotë se Rusia përdor raketa balistike të Koresë së Veriut


Rusia ka përdorur raketa balistike dhe lëshues të furnizuar nga Koreja e Veriut në luftën e saj kundër Ukrainës, kanë thënë SHBA.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby e quajti atë një “përshkallëzim të rëndësishëm dhe shqetësues” në lidhje me mbështetjen e Phenianit për Rusinë.

Ai tha se SHBA do ta ngrejë çështjen në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe do të vendosë sanksione shtesë ndaj atyre që punojnë për të lehtësuar transferimet e armëve.

Moska ka mohuar ndonjë bashkëpunim të tillë.

Disa orë pasi Shtëpia e Bardhë bëri akuzat, lideri i Koresë së Veriut Kim Jong Un bëri thirrje që prodhimi i mjeteve të lëshimit të raketave të zgjerohet në vend, sipas BBC.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut vizitoi Rusinë për të diskutuar bashkëpunimin e mundshëm ushtarak në shtator.

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar më parë Phenianin për furnizimin e Rusisë me armë, por kjo është hera e parë që inteligjenca amerikane ka ndarë detaje rreth raketave balistike – raketa të vetëdrejtuara që mund të arrijnë objektivat 900 km (500 milje) larg.

Duke folur gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë të enjten, Kirby tha se prokurimi i raketave balistike nga Koreja e Veriut nga Rusia ishte një shkelje e drejtpërdrejtë e rezolutave të shumta të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“Ne do të kërkojmë që Rusia të mbahet përgjegjëse për shkeljen e përsëritjes së detyrimeve të saj ndërkombëtare,” tha ai.

Ai tha gjithashtu se SHBA-ja besonte se Rusia po planifikonte të blinte raketa me rreze të afërt nga Irani, por se ende nuk e kishte bërë këtë.

Mbretëria e Bashkuar tha se “dënon fuqishëm” përdorimin e raketave balistike nga Rusia me burim nga Koreja e Veriut në Ukrainë.

“Koreja e Veriut është subjekt i një regjimi të fortë sanksionesh dhe ne do të vazhdojmë të punojmë me partnerët tanë për të siguruar që Koreja e Veriut të paguajë një çmim të lartë për mbështetjen e luftës ilegale të Rusisë në Ukrainë”, tha një zëdhënës i Zyrës së Jashtme.

Në konferencën e tij, Kirby i kërkoi gjithashtu Kongresit të SHBA të miratojë fondet shtesë të SHBA për Ukrainën “pa vonesë”.

“Përgjigja më efektive ndaj dhunës së tmerrshme të Rusisë kundër popullit ukrainas është vazhdimi i ofrimit të Ukrainës me aftësi jetike të mbrojtjes ajrore dhe lloje të tjera të pajisjeve ushtarake”, tha ai.

“Irani dhe DPRK [Koreja e Veriut] po qëndrojnë me Rusinë. Ukrainasit meritojnë të dinë se populli amerikan dhe kjo qeveri do të vazhdojë të qëndrojë me ta.”

Paketa e fundit e ndihmës ushtarake amerikane për Ukrainën, me vlerë rreth 250 milion dollarë (195 milion £), u miratua nga Shtëpia e Bardhë më 27 dhjetor.

Bisedimet për financimin e mëtejshëm kanë ngecur në Kongres për shkak të mungesës së mbështetjes midis republikanëve, të cilët këmbëngulin se masat më të ashpra të sigurisë në kufirin SHBA-Meksikë duhet të jenë pjesë e çdo marrëveshje ndihme ushtarake.

Ukraina ka paralajmëruar se përpjekjet e saj të luftës dhe financat publike të vendit janë në rrezik nëse ndihma e mëtejshme perëndimore nuk vjen së shpejti.