Vendosni fjalën kyçe....

Kim urdhëron ushtrinë të përshpejtojë përgatitjet për luftë – Media shtetërore


Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ka urdhëruar ushtrinë e vendit të tij, industrinë e municioneve dhe sektorin e armëve bërthamore që të përshpejtojnë përgatitjet e luftës për të kundërshtuar ato që ai i quajti lëvizje të papara konfrontuese nga SHBA-ja, thanë media shtetërore të enjten.

Duke folur për drejtimet e politikave për vitin e ri në një takim kyç të partisë në pushtet, Kim tha gjithashtu se Pheniani do zgjerojë bashkëpunimin strategjik me vendet “e pavarura antiimperialiste”, njoftoi agjencia e lajmeve KCNA.

Koreja e Veriut ka zgjeruar lidhjet me Rusinë, ndër të tjera, pasi Uashingtoni akuzon Phenianin për furnizimin me pajisje ushtarake të Moskës, në luftën e saj me Ukrainën, ndërsa Rusia ofron mbështetje teknike për të ndihmuar Korenë e Veriut të çojë përpara aftësitë e tij ushtarake.

“Kim parashtroi detyrat ushtarake për Ushtrinë Popullore dhe industrinë e municioneve, armëve bërthamore dhe sektorët e mbrojtjes civile për të përshpejtuar më tej përgatitjet e luftës,” tha KCNA.

Të enjten, presidenti i Koresë së Jugut Yoon Suk Yeol vizitoi një njësi ushtarake të vijës së parë në qarkun lindor të Yeoncheon për të inspektuar pozicionin e saj mbrojtës dhe bëri thirrje për një hakmarrje të menjëhershme nëse do kishte ndonjë provokim nga Koreja e Veriut.

“Unë ju bëj thirrje që menjëherë dhe me vendosmëri të shtypni vullnetin e armikut për një provokim në vend,” u tha Yoon trupave.

Gjatë plenumit të partisë, Kim i Koresë së Veriut parashtroi gjithashtu qëllimet ekonomike për vitin e ri, duke e quajtur atë një “vit vendimtar” për të përmbushur planin pesëvjeçar të zhvillimit të vendit, tha KCNA.

“Ai sqaroi detyrat e rëndësishme që viti i ri të shtyhet në mënyrë dinamike në sektorët kryesorë industrialë dhe bëri thirrje për stabilizimin e prodhimit bujqësor në një nivel të lartë.”

Veriu ka pësuar mungesa serioze ushqimore në dekadat e fundit, duke përfshirë urinë në vitet 1990, shpesh si rezultat i fatkeqësive natyrore. Ekspertët ndërkombëtarë kanë paralajmëruar se mbyllja e kufijve gjatë pandemisë COVID-19 përkeqësoi sigurinë ushqimore.

Prodhimi i të korrave të Koresë së Veriut vlerësohet të jetë rritur nga viti në vit në vitin 2023 për shkak të kushteve të favorshme të motit. Por një zyrtar i Seulit ka thënë se shuma ishte ende shumë më e ulët se ajo që nevojitet për të trajtuar mungesat kronike të ushqimit në vend.