Vendosni fjalën kyçe....

Vazoja e blerë thuajse falas “fshihte” pasurinë e rrallë


Kishte diçka të veçantë në vazo me vija jeshile dhe burgundy që shitej për 3,99 dollarë në Goodwill, së cilës Jessica Vincent i vuri gishtin. Ajo nuk e mori menjëherë, por u kthye dhe planifikoi ta blinte – vetëm për aq kohë sa nuk ishte shumë e shtrenjtë në 8 ose 9 dollarë.

Pasi e bleu atë në fillim të këtij viti nga dyqani në Hanover County, Vincent ishte kureshtare për shenjën e vogël “M” në fund të vazos dhe dyshoi se ajo ishte bërë në Murano, një ishull italian pranë Venecias që njihet për xhamin e tij të nivelit të lartë.

“Ishte kaq e madh dhe më binte në sy me ngjyrën e saj, por nuk e dija se çfarë ishte”, tha Vincent, 43 vjeç, për Washington Post të hënën.

“Më pëlqeu dhe ishte ndryshe, dhe e dija se do ishte pjesë e koleksionit tim.”

Pas disa kërkimeve vazoja doli se ishte një copë tejet e rrallë nga arkitekti i njohur venecian Carlo Scarpa.

Muaj pasi vazoja e blerë për disa dollarë u identifikua zyrtarisht si pjesë e serisë “Pennellate” të viteve 1940 të Scarpa-s, u shit për 107,100 dollarë tek një koleksionist privat i paidentifikuar arti në Evropë javën e kaluar.

Paratë nga shitja e vazos ajo do i përdorë për riparimin e një shtëpie të vjetër ferme të blerë së fundmi, tha ajo.

Vazo në fjalë është projektuar nga Scarpa si pjesë e serisë së rrallë “Pennellate” për Venini, një punishte qelqi që prodhonte xhama Murano, në vitin 1942. “Pennellate” u arrit duke shtuar opake me ngjyrë. qelqi në vazo ndërsa asaj po i fryhej dhe shtrirja e materialit rreth perimetrit të pjesës derisa të arrihet niveli i transparencës së dëshiruar”, sipas Wright Auction House.

“Xhami Carlo Scarpa konsiderohet të jetë xhami më i mirë”, tha Wright.

“Ai është stilisti më i mirë i qelqit italian në atë periudhë të mesit të shekullit.”

https://www.washingtonpost.com/lifestyle/2023/12/18/goodwill-vase-auction-scarpa-thrifting-vincent/