Vendosni fjalën kyçe....

Sondazhi ‘godet’ kancelarin gjerman e qeverinë e tij, 74% të pakënaqur me të


Shumica e gjermanëve nuk e miratojnë punën e Olaf Scholz si kancelar, ka treguar një sondazh i fundit i opinionit publik nga YouGov. Qeveria e tij e koalicionit shihet po aq e pafavorshme nga popullsia e vendit, zbuloi sondazhi.

Të premten, një sondazh i veçantë nga ARD-DeutschlandTrend tregoi se pas dy vitesh në detyrë, niveli i pakënaqësisë publike është më i larti në rekord për një kancelar në detyrë.

Sondazhi i YouGov, i cili u zhvillua në datat 1-6 dhjetor dhe rezultatet e të cilit u publikuan të shtunën, përfshiu 2,119 të anketuar. Sipas gjetjeve të tij, rreth 74% e të anketuarve thanë se Scholz po bënte një punë të dobët, me vetëm 20% që e shihnin punën e tij në një dritë pozitive. Sa i përket të gjithë qeverisë së koalicionit, 73% janë shprehur të pakënaqur me të, ndërsa vetëm 22% janë përgjigjur se janë të kënaqur. Kjo është shifra më e keqe mujore që nga ardhja në pushtet e koalicionit.

Rreth 77% thanë se kanë pak ose aspak besim në mënyrën se si Scholz po qeveris Gjermaninë, një shifër që arrin 60% në mesin e mbështetësve të partisë Social Demokrate të vetë kancelarit.

Kur u pyetën se cili politikan do donin të merrte frenat në vend, 15% emëruan Guvernatorin e Bavarisë Markus Soeder, me bashkëkryetaren e Alternativës për Gjermaninë (AfD) dhe udhëheqësen e grupit parlamentar të partisë, Alice Weidel, që gëzon mbështetjen e 12% të tjerëve. Sahra Wagenknecht, e cila ishte një anëtare e shquar e partisë së Majtë, por e la atë dhe njoftoi në tetor se do formonte një parti të re, mori 8%.

Nga ministrat, vetëm ai i Mbrojtjes Boris Pistorius u vlerësua pozitivisht nga një shumicë e vogël e të anketuarve, 52%. Të tjerët nuk arritën të merrnin mbështetjen e më shumë se 38% të të anketuarve.