Vendosni fjalën kyçe....

Putin thotë se Perëndimi nuk do e shtypë dot Rusinë


Presidenti rus Vladimir Putin ka akuzuar Perëndimin se po përpiqet të “shtypë” Rusinë, duke thënë se këto përpjekje janë të destinuara të dështojnë.

Ai gjithashtu përshëndeti prodhuesit e armëve të vendit për rritjen e konsiderueshme të prodhimit në muajt e fundit.

Putin tha se Perëndimi është përpjekur të “përjashtojë Rusinë, për ta dobësuar atë. Dhe në fund të ditës, për ta shtypur atë.”

“Nuk do të kenë sukses. Kurrë”, këmbënguli kreu i shtetit rus.

Ai shtoi duke përmendur pohimet e ish-kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Francois Hollande, të cilët zbuluan vitin e kaluar se marrëveshjet e Minskut, një udhërrëfyes për paqen që ato ndihmuan në ndërmjetësimin midis Kievit dhe Moskës në vitin 2015, kishin qenë një dredhi për t’i “dhënë koha e Ukrainës” për të ndërtuar ushtrinë e saj.

Sipas Putin, Rusia ishte e gatshme t’u përmbahej protokolleve dhe “nuk u përfshi në Ukrainë në fillim”.

Presidenti rus pohoi gjithashtu se Ukraina, ndryshe nga Rusia, “nuk ka të ardhme” sepse Kievi është plotësisht i varur nga mbështetësit e saj të huaj financiarisht dhe për furnizime ushtarake.