Vendosni fjalën kyçe....

Lufta në Ukrainë/ Lukashenko thirrje Putin-it dhe Zelensky-it të rifillojnë bisedimet


“Rusia dhe Ukraina janë të kyçura në një bllokim në vijat e frontit të luftës së tyre dhe të dy palët duhet të ulen dhe të negociojnë fundin e konfliktit”, tha gjatë fundjavës Alexander Lukashenko, udhëheqësi autoritar i Bjellorusisë dhe aleat i presidentit rus Vladimir Putin, raporton France 24

“Ka mjaft probleme nga të dyja palët dhe në përgjithësi tani situata është seriozisht në bllokim, askush nuk mund të bëjë asgjë dhe në mënyrë thelbësore të forcojë apo të përparojë pozitën e tij,” tha Lukashenko. 

 “Ata janë  kokë më kokë, deri në vdekje, të fortifikuar. Njerëzit po vdesin”. Forcat ruse kanë vazhduar të hyjnë këtë javë pranë qytetit të rrënuar të Donetskut, Avdiivka, duke pësuar humbje të rënda, tha Shtëpia e Bardhë e SHBA- së, por vija e gjerë e frontit në Ukrainë ka lëvizur pak gjatë vitit të kaluar pavarësisht ofensivës  disa mujore të Kievit.

Lukashenko, i cili ka siguruar territorin e vendit të tij si një fushë nisjeje për pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës nga Putini në vitin 2022, tha se kërkesat e Ukrainës që Rusia të lërë territorin e saj duhet të zgjidhen në tryezën e bisedimeve ‘kështu që askush nuk vdes’.

“Ne duhet të ulemi në tryezën e bisedimeve dhe të vijmë në një marrëveshje”, tha Lukashenko në një video pyetje dhe përgjigje të postuar në faqen e internetit të agjencisë shtetërore bjelloruse të lajmeve BelTA. 

 “Siç kam thënë dikur, nuk nevojiten parakushte. Gjëja kryesore është se komanda ‘stop’ është dhënë”.  Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky përsëriti të shtunën në një tubim të mbi 60 këshilltarëve të sigurisë kombëtare se plani i tij i paqes prej 10 pikash, i cili përfshin thirrjet për rivendosjen e integritetit territorial të Ukrainës, është e vetmja mënyrë për t’i dhënë fund luftës.