Vendosni fjalën kyçe....

Si oficeri i një qyteti të vogël belg rrëzoi rrjetin më të madhe të trukimit të ndeshjeve në tenis – Washington Post


Sarkisian në dhomën e vizitorëve të burgut Haren në Belgjikë më 24 gusht

Nga Kevin Sieff

Konferenca u zhvillua në një sallë konferencash në zyrën e prokurorit federal. Një këshillë e çuditshme kishte ardhur nga komisioni i lojërave të fatit në Belgjikë.

Zyrtarët kishin vënë re baste të parregullta në ndeshjet ‘e paqarta’ të tenisit të luajtura në mbarë botën. Bastet u hodhën në qytete të vogla në fshatrat flamande. Kumarxhinjtë dukej se po vepronin sipas informacionit të brendshëm; ata fitonin vazhdimisht edhe kur vinin bast në disa ndeshje duke rrezikuar shumë e ku mundësia teorike e fitimit ishte tejet e vogël.

Në atë kohë, gjetja dukej e zakonshme. Por më vonë do ndihmonte në zbardhjen e skandalit më të madh të trukimit të ndeshjeve në historinë e tenisit – sporti më i manipuluar në botë, sipas hetuesve dhe rregullatorëve të basteve.

Nicolas Borremans, një hetues policie 45-vjeçar me bazë në rajonin Flanders të Belgjikës, shikoi përreth sallës së konferencave. Ai mund të thoshte se asnjë nga kolegët e tij nuk e donte rastin. Hetimet e lidhura me sportin shpesh hidheshin poshtë si të parëndësishme.

Dhe rasti në fjalë, që rrotullohej rreth disa bastesh të vogla, ishte një rast që nuk e donte njeri. Por Borremans besonte se lidhjet midis lojërave të fatit sportiv dhe krimit të organizuar po forcoheshin në Belgjikë. Dhe kishte diçka intriguese në këtë grup faktesh.

“Do e marr unë çështjen,” tha ai.

Borremans ishte një burrë i gjatë, i hollë, me sy blu kërkues dhe një kokë tullace, i cili shkonte me biçikletë 40 milje për në punë çdo ditë. Ai ishte djali i një shitësi djathi.

Borremans iu bashkua forcës së policisë në moshën 19-vjeçare dhe punoi për vite në një njësi të grabitjes së makinave. Një herë, ai shkatërroi një rrjet kriminal që trafikonte makina luksoze midis qytetit port belg të Antwerp dhe Republikës Demokratike të Kongos.

Kryeinspektori Nicolas Borremans në zyrën e tij në Oudenaarde, Belgjikë, në gusht

Borremans dinte pak për sportin. Ai kurrë nuk kishte parë një ndeshje të tërë tenisi. Por edhe një përshkrim i përciptë i rastit i mjaftoi për të parë se si mund të përdoret një operacion kumari për të pastruar para. Pas konferencës së vitit 2016, Borremans u kthye në zyrën e tij në katin e dytë të një stacioni policie në Oudenaarde, një qytet i qetë mesjetar një orë larg Brukselit. Ai filloi të diagramonte atë që dihej për bastet në PoëerPoint.

Brenda pak muajsh, ai kishte gjurmuar llogaritë e katër burrave që kishin vënë baste të dyshimta në Belgjikë, të gjithë emigrantë armenë. Bastet e tyre ishin kryesisht të vogla – disa qindra euro secili – gjoja për të shmangur shqyrtimin. Pothuajse të gjitha bastet ishin në turne të tenisit profesionistë të nivelit të ulët, ku lojtarët fitonin mezi mjaftueshëm për të paguar udhëtimin e tyre.

Borremans siguroi përgjime në telefonat e kumarxhinjve dhe një ekip përkthyesish armenë i dëgjoi. U bë e qartë se kumarxhinjtë punonin për dikë. Ata morën udhëzime të hollësishme se në cilat ndeshje të vinin bastin. Ata nuk po luanin thjesht në rezultatet përfundimtare, por në rezultate specifike për grupe dhe lojëra.

“Ne i dëgjuam ata të merrnin urdhra,” kujtoi Borremans në një intervistë.

“Dikush do t’u thoshte atyre, shkoni tani në dyqanin e basteve dhe vendosni kaq shumë para në këto ndeshje.”

Borremans shtoi më shumë kumarxhinj në diagramin e tij.

“Korrierë transporti parash,” i thirri ai. Përfundimisht, ai do zbulonte 1671 llogari në institucionet e lojërave të fatit në të gjithë Evropën. Shumë prej tyre u regjistruan nga armenët e klasës punëtore: mekanikë, një shpërndarës picash, një shofer taksie.

Pas muajsh përgjimesh, Borremans filloi të pyeste nëse kërkimi i tij për shefin e rrjetit të lojërave të fatit po i afrohej një rruge qorre. Puna ishte izoluese; Asnjë nga kolegët e tij nuk dukej se u interesua shumë për hetimin. Ai bëri një takim me gjyqtarin që mbikëqyrte çështjen.

“Unë i thashë: “Nëse nuk marrim informacione të reja së shpejti, do duhet ta mbyllim këtë hetim,” tha ai.

Më pas, në vitin 2017, ai mori një epërsi premtuese.

Turneu profesionist i tenisit – Shoqata e Profesionistëve të Tenisit (ATP Tour), Federata Ndërkombëtare e Tenisit (ITF) dhe Shoqata e Tenisit të Grave së bashku – kishte krijuar njësinë e vet të hetimit, duke punësuar oficerë në pension nga Policia Metropolitane e Londrës. Ajo njësi, e quajtur fillimisht Njësia e Integritetit të Tenisit, u formua pjesërisht për shkak të akuzave të përhapura për trukime ndeshjesh në këtë sport.

Një nga hetuesit e parë të njësisë së integritetit ishte Dee Bain. Ajo ishte në fund të të 50-ave, një veterane e policisë së Londrës. Ndryshe nga Borremans, ajo ishte një fanatike e tenisit që pa korrupsionin në sport që po krijonte atë që ajo e quajti ‘rrezik reputacioni’.

Në vitin 2017, Bain dëgjoi përmes një kontakti në Interpol se policia belge po punonte në një rast të lidhur me tenisin. Koha ishte interesante. Ai po i afrohej një prej objektivave të parë të trukimit të ndeshjeve: Karim Hossam.

Bain pa që Hossam po luante në një turne ITF në Tunizi. Çdo lojtar profesionist i tenisit, përfshirë Hossam, nënshkruan një kontratë duke rënë dakord t’i dorëzojë telefonat hetuesve të tenisit në çdo kohë nëse kërkohet. Bain kishte zbuluar mesazhe në Facebook mes Hossam dhe një lojtari tjetër për një plan trukim ndeshjesh; ishin prova të mjaftueshme për të vepruar kundër Hosamit.

Në mënyrë tipike, hetuesit ndjekin objektivin e tyre para dhe gjatë një ndeshjeje. Kur ndeshja përfundon, hetuesit afrohen, shpesh duke e drejtuar lojtarin në një zyrë ku telefoni është sekuestruar dhe hetuesit janë duke pritur.

“Askush nuk mendon se do kapet, kështu që mesazhet e tyre nuk fshihen,” tha Jenni Kennedy, drejtoreshë e lartë e hetimeve të njësisë së integritetit.

Në rastin e Hossam, Bain dhe një hetues tjetër pritën në derën e dhomës së tij të hotelit që ai të kthehej nga një ndeshje.

“Ata thanë: ‘A mund të kemi telefonin tuaj të lutem?’”, kujtoi Hossam në një intervistë.

“Unë thjesht ngriva.”

Ai menjëherë pranoi se kishte trukuar ndeshjet. Dorëzoi telefonin. Ai u tha hetuesve se kishte komunikuar me një fiksues ndeshjesh të quajtur Gregory në Bruksel, por nuk dinte shumë për të. Kjo do bëhej një temë e zakonshme në hetim: Pothuajse çdo rrëfim i Grigor Sargianit dukej se përshkruante një person paksa të ndryshëm, duke shtuar hollësi të gabuara.

“Një djalë i bardhë me flokë të zeza, rreth 26 ose 27 vjeç”, tha Hossam, sipas një transkripti të marrjes në pyetje.

“Ai ka një lidhje me Sirinë apo Iranin. Ai kalon shumë kohë në Barcelonë dhe ka një makinë Mercedes”.

Pas marrjes në pyetje, Hossam i dërgoi mesazh vëllait të tij nga një numër tjetër.

“Më kapën në dhomën time vëlla”, shkroi ai.

“Dhe isha budalla, nuk i fshiva disa gjëra.”

Hetuesit dërguan telefonin e sekuestruar të Hossam te një ekspert për të deshifruar. Kur u kthye, Bain mundi të shihte mesazhet që kishte shkëmbyer me një burrë të quajtur Gregory, së bashku me numrin e celularit të fiksuesit të ndeshjes. Ajo telefonoi Borremans dhe tha se një fiksues belg sapo kishte dalë në hetimin e saj. Ai dukej se jetonte në Bruksel dhe kishte punuar me Hossam.

“Ky mund të jetë djali që po kërkoj,” tha Borremans.

Ndërsa legjenda e Sargianit përshkonte tenisin profesionist, ai kishte një problem tjetër për të zgjidhur: si të mos kapej.

Ai bëri çmos që të mos binte në sy. Ai flinte shpesh në apartamentin e prindërve të tij në lagjen e bukur Saint-Gilles të Brukselit, ku familja ishte zhvendosur, edhe pse ai kishte shtëpinë e tij në qytet. Ai punoi në dyqanin polak me tulla të ushqimeve, ku punonin prindërit e tij, pikërisht poshtë banesës së tyre.

Ai gjithashtu u kërkoi lojtarëve që ai rekrutoi të mbanin një profil të ulët. Ai u dha atyre karta SIM të regjistruara në mënyrë anonime. Ai dha udhëzime më të hollësishme se si lojtarët duhet të kontrollojnë ndeshjet e tyre.

“Ju lutemi kërkoni që të mos e fillojë me një gabim të dyfishtë,” i shkroi ai një ndërmjetësi që kishte rregulluar një ndeshje në Casablanca, Marok.

Ai i udhëzoi lojtarët që të mos bien në sy me pasurinë e tyre të sapofituar, por ata nuk e dëgjuan gjithmonë. Një lojtar francez, pasi hodhi një ndeshje, filmoi veten duke hedhur një grumbull parash në ajër në një klub nate dhe e postoi atë në Instagram. Sargsyan e humbi qetësinë.

“I thashë: ‘Idiot. Njerëzit do fillojnë të bëjnë pyetje”, tha ai në një intervistë.

Sargsyan qëndroi jashtë rrjeteve sociale. Ai u nda me të dashurën e tij kur ajo filloi të pyeste për të ardhurat e tij. Një herë, kur mendoi se telefoni i tij po përgjohej, ai u tha lojtarëve të tij se ‘e kishte hedhur në det’. Nëna e tij filloi të dyshonte se diçka nuk shkonte.

“Unë jam i shqetësuar për të.” – do e dëgjonin më vonë hetuesit të thoshte në një telefon të përgjuar. “Unë mendoj se ai mund të jetë në telashe.”

Një herë ajo i dërgoi mesazh: “Unë jam nëna jote dhe të dua shumë. Eja në shtëpi, biri im.”

“Nënë, gjithçka është në rregull,” u përpoq ta qetësonte Sargsyan.

Lojtarët gjithashtu filluan të ndiejnë se diçka po shkonte.

Një lojtar francez, Yannick Thivant, i renditur i 590-ti në botë, mori 40,710 euro në 21 transferta nga Armenia në llogarinë e tij në Skrill, një platformë financiare dixhitale. Thivant, i ruajtur si ‘THIV’ në telefonin e Sargsyan mori të paktën 15,000 euro shtesë në para, sipas faturave dhe mesazheve të marra nga hetuesit belgë.

Thivant ra dakord të rekrutonte më shumë lojtarë francezë në rrjetin e trukimit të ndeshjeve. Por ai filloi të shihte se Sargsyan, me gjithë sharmin e tij, mund të ishte stuhishëm. Sargsyan u tërbua kur mendoi se lojtarët e tij nuk po maskonin siç duhet ndeshjet e tyre të hedhura.

“Sa herë duhet ta them,” i shkroi Sargsyan një herë.

“Është e nevojshme që në sytë e të gjithëve ata të luajnë normalisht.”

Zemërimi i Sargsyan u thellua kur dëgjoi për lojtarët që ua nxirrnin planet e tyre fiksuesve të tjerë për të fituar më shumë para.

“Unë kam prova konkrete që ata ia dhanë informacionin e plotë një personi tjetër,” i shkroi Sargsyan, i zemëruar që një nga lojtarët e tij po përpiqej të luante me dy porta, i shkroi Thivant.

“Të paralajmërova t’u thuash të mbyllin gojën.”

Edhe pagesa e atyre në listën e tij filloi të ndërlikohej.

Sargsyan kishte filluar të punonte me Arthur De Greef, i ruajtur si ‘LA GRIFFE’ në telefonin e tij, i cili kishte arritur një renditje të lartë të 113-të në botë. Ai ishte anëtar i ekipit belg në Davis Cup, me trajner një ish-olimpist. Ai kishte mundur lojtarët në Top 20, por kryesisht luajti turne të niveleve më të ulëta ITF dhe ATP Challenger ndërsa u përpoq të depërtonte në nivelin elitar të sportit.

Por kur Sargsyan diskutoi të linte 4,500 euro në kutinë postare të De Greef – shpërblimi për një ndeshje të hedhur – De Greef u shqetësua.

“Më falni, ju më njihni, jam paranojak”, shkroi ai në maj 2018.

Sargsyan, pavarësisht shqetësimeve të tij, u përpoq ta qetësonte.

“Ju shqetësoheni shumë,” shkroi ai.

Më vonë, De Greef do t’i thoshte policisë belge se ai kurrë nuk kishte komunikuar me Sargsyan. Kur hetuesit i treguan një foto të Sargsyan, De Greef tha se nuk e kishte parë kurrë më parë. Por në 32 mesazhe të gjetura në telefonin e Sargsyan, dyshja folën me familjaritet, dy burra, jeta e të cilëve rrotullohej rreth shkallëve më të ulëta të turneut të tenisit – një emigrant nga Armenia dhe një anëtar i elitës së tenisit të Belgjikës.

Sargsyan sugjeroi se ata mund të shkëmbenin para në rrugë.

“Jashtë vendit do të ishte më mirë,” pranoi De Greef.

Sargsyan u përgjigj me itinerarin e tij.

“Do të jem në Marsejë – Barcelonë – Monako”.

Borremans tani kishte numrin e fiksuesit të ndeshjes nga telefoni i Hossamit, ai i ruajtur nën emrin ‘Gregory’.

Por kur ai i ra numrit, nuk kishte asnjë emër të bashkangjitur me të. Borremans kaloi nëpër regjistrimet e thirrjeve të Gregory-t dhe vuri re se ai kishte folur me një tenist gjerman. Borremans më pas pa se, sipas vendndodhjes së telefonit, Gregory ishte larguar nga Brukseli për në Berlin jo shumë kohë pas bisedës.

Borremans kontrolloi të dhënat e fluturimit nga ajo ditë për të parë nëse ndonjë nga emrat nga lista e tij në rritje e lojtarëve armenë shfaqej në manifeste.

Kishte një goditje: Grigor Sargsyan.

Borremans e shkroi emrin në diagramin PoëerPoint, pranë fjalës ‘Maestro’.

“Unë po ecja mbi re,” tha ai.

Në mesin e vitit 2017, Borremans nisi një ekip mbikëqyrjeje të fshehtë prej 10 personash. Ai u vesh me xhinse blu dhe një pulovër, duke iu bashkuar ekipit për të parë Sargsyan nga largësia.

Ata mbikëqyrën lëvizjet e Sargsyan përmes një lente telefoto dhe, në një rast, e panë atë të pranonte një çantë të mbushur me para që sapo kishte mbërritur në Bruksel nga Armenia. Policia gjurmoi udhëtimet pothuajse ditore të Sargsyan në Paris, ku ai hyri në restorante pranë stacioneve të trenit ‘Gare de Lyon dhe Gare du Nord’ për të paguar lojtarët e tij.

Historia e kërkimit të telefonit të tij më vonë do ofronte një paraqitje të shkurtër të jetës dhe shqetësimeve të tij. Sargsyan kishte kërkuar në internet për referenca për veten dhe lojtarët e tij (“maestro tenis”, “hossam tenis për rregullimin e ndeshjeve”); ai bëri disa kërkime më të gjera në botën e tij (“korrupsioni i tenisit”, “mafia armene”); ai kërkoi mënyra për të shpenzuar pasurinë e tij të re (“escort geneve”, “vila me qira afër portit Mallorca”) Por, kryesisht, ai kërkoi për basteshkrues të rinj (“kroacia bast shop”, “usa bast”, “mybet Australia”).

Borremans filloi të shtonte emrat e lojtarëve të Sargsyan në diagramin e tij. Rrjeti zbuloi se ishte një operacion global. Përfundimisht, Borremans do numëronte më shumë se 180 lojtarë nga më shumë se 30 vende.

Burimi: Policia belge dhe zyra e prokurorit federal.

Disa nga lojtarët më të rëndësishëm ishin francezët. Borremans e dinte se nuk do të ishte në gjendje t’i ndiqte penalisht ata në një gjykatë belge, kështu që ai kontaktoi autoritetet franceze.

Policia franceze nisi hetimet e saj, duke marrë në pyetje tetë lojtarë profesionistë. Njëri prej tyre, Mick Lescure, i ruajtur si ‘MIKKI’ në telefonin e Sargianit, jetonte me prindërit e tij në periferi të Parisit. Karriera e tij në tenis dukej se kishte mbaruar. Kur u mor në pyetje nga policia, ai u zbërthye.

Duke iu referuar Sargysan vetëm si Maestro, ai e përshkroi atë si ‘një burrë rreth të tridhjetave, me gjatësi mesatare, mjaft të mbushur, me flokë të shkurtër kafe, mjekër, me pamje si nga Lindja e Mesme’, sipas një transkripti të policisë.

“Ai nuk ka veçori të veçanta dalluese.”

Oficerët dëgjuan ndërsa Lescure fliste për shkallën e përfshirjes së tij.

“Që nga viti 2015, vlerësoj se kam pranuar të humbas qëllimisht ose të manipuloj rezultatin e 20 deri në 30 ndeshjeve për Maestron, si në teke ashtu edhe në dyshe,” tha ai.

Por një koment tjetër nga Lescure ishte më zbulues, duke nënvizuar sesi Sargsyan e ruajti besnikërinë e lojtarëve të tij edhe kur rrjeti i tij filloi të shpërbëhej.

“Ai u bë mik,” tha Lescure.

Pothuajse dy vjet pasi mori përsipër çështjen, Borremans hyri në qendrën e komandës në stacionin e policisë në Oudenaarde. Ishte 5 qershor 2018.

Mick Lescure duke luajtur në një ndeshje teke për djem në kampionatin e tenisit Wimbledon Lawn në qershor 2010

Për ditë të tëra, ai ishte takuar me njësitë e policisë në të gjithë Belgjikën për t’u përgatitur për arrestimin e Sargsyan dhe heqjen e rrjetit të trukimeve të ndeshjeve.

“Ndërhyrja”, e quajti ai.

Deri atëherë, të njëjtët oficerë që fillimisht hoqën dorë nga çështja kishin dëgjuar për punën e Borremans.

“Ishte e pabesueshme ajo që ai kishte bërë, pothuajse tërësisht vetëm”, tha Guy Reinenbergh, kreu i njësisë së krimit sportiv të policisë belge. Ai e kishte mbiquajtur Borremans ‘bulldog’.

Borremans mbikëqyri operacionin nga Oudenaarde ndërsa njësitë e armatosura në të gjithë vendin u nisën për të arrestuar. Në listën e tyre ishin 28 persona: 21 prej tyre, përfshirë Sargsyan, dyshoheshin për përfshirje në lojëra të paligjshme të fatit dhe pagesën e lojtarëve për të trukuar ndeshjet. Shtatë të tjerët ishin lojtarë belgë, përfshirë De Greef.

Njësia e policisë arriti në banesën e prindërve të Sargsyan në orën 6:30 të mëngjesit. Ata ishin përgatitur të thyenin derën e përparme, por një nga oficerët ktheu dorezën. Ishte e hapur. Babai i Sargsyan ishte duke fjetur në dhomën e ndenjes. Nëna e tij flinte në dhomën e gjumit të katit të tretë.

Pasi vunë re Sargsyan përmes një dere të hapur, oficerët u ngjitën me shpejtësi në shkallët për në dhomën e tij. Mbi krevat ishte një figurinë astronauti dhe medalje nga kampionatet e shahut. Telefonat e tij ishin në komodinë. Oficerët i vunë re pajisjet menjëherë.

Një oficer gati u përplas me Sargsyan ndërsa të dy vrapuan drejt komodinës. Por Sargsyan mbërriti më vonë. Oficerët i vendosën telefonat në një çantë provash dhe vunë në pranga objektivin e tyre.

“Ne e dinim se koha e ndërhyrjes sonë ishte perfekte,” tha Borremans.

“Ne e dinim se ata telefona kishin informacionin që ne dëshironim.”

Sargsyan u dërgua në një burg në Bruges, rreth 60 milje në veriperëndim të Brukselit. Pak më shumë se një javë më vonë, Borremans mbërriti për ta marrë në pyetje. Ata shtrënguan duart dhe biseduan rastësisht për disa minuta.

“Ai është tipi me të cilin dëshironi të pini një pije,” tha Borremans.

Pastaj Borremans iu drejtua pyetjeve të tij. Pse e kishte bërë Sargsyan këtë? Cila ishte marrëdhënia e tij me figurat kriminale në Armeni?

“Ai nuk tha asgjë,” tha Borremans.

“Ai vetëm buzëqeshi. Mund të thuash se ky ishte një person që nuk kishte turp për atë që kishte bërë.”

“Për të, nuk është krim. Është të jesh i zgjuar. Ai përdor informacion për të fituar.”

Sargsyan qëndroi në burg për 10 muaj në 2018 dhe 2019. Motra e tij i solli një kopje të ‘Krim dhe Ndëshkim’ të Fjodor Dostojevskit, në origjinal rusisht. Duke e lexuar, ai reflektoi mbi krimin e tij, duke e konsideruar edhe një herë veten si heroin e rrëfimit të tij.

“Sinqerisht, më bëri krenar për atë që kam bërë,” tha ai.

Ai u lirua përpara gjyqit të tij, i cili u vonua deri në vitin 2023 nga çështjet burokratike dhe më pas nga pandemia e koronavirusit.

Ndërkohë, Borremans udhëtoi në Miami dhe Los Anxhelos për t’u takuar me FBI-në rreth rolit të pretenduar të Sebastian Rivera, trajnerit kilian me bazë në Shtetet e Bashkuara, dhe disa lojtarëve me bazë në SHBA të dyshuar për përfshirje në operacionin e trukimit të ndeshjeve. Ai solli me vete një memorandum nga gjyqtari belg i caktuar për hetimin.

Ai përmendi tetë tenistë që jetojnë në Shtetet e Bashkuara si pjesë e rrjetit të Sargsyan, së bashku me Riveran. Gjykatësi kërkoi që të kontrollohej shtëpia e Rivera-s dhe ai të merrej në pyetje.

“Rivera rezulton të jetë një person shumë i rëndësishëm që ka një bashkëpunim intensiv me Sargsyan”, thuhej në letër.

I ulur përballë agjentëve të FBI-së, Borremans ndjeu se ata nuk ishin të interesuar për hetimin. Amerikanët morën në pyetje Rivera, por këtu përfundoi çështja. Një zyrtar i lartë i FBI-së tha në një intervistë se agjencia e shqyrtoi rastin si një mirësjellje ndaj policisë belge, por ai nuk do i komentonte hollësitë.

“Nuk kishte asnjë hetim të veçantë të SHBA-së,” tha zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti sepse nuk ishte i autorizuar të komentonte publikisht rastin.

Borremans pati më shumë fat në Evropë. Autoritetet sllovake bastisën shtëpinë e Dagmara Baskova, një prej rekruteve të Rivera-s. Ata i dhanë asaj një dokument që shpjegonte akuzat kundër saj.

“I pyeta oficerët, ‘A mund të shkoj në burg?’”, kujton ajo në një intervistë. “Dhe ata thanë se rrezikoj burgun.”

Ajo tha se i gënjeu autoritetet për shumën totale të parave që Sarkisani i kishte paguar, duke pretenduar se ishte 1,500 euro për ndeshje në vend të 10,000, duke e lejuar atë të shmangte akuzat për mashtrim.

Por në intervistë ajo pranoi se paguhej 10 mijë euro për çdo ndeshje të trukuar,  siç tregoi hetimi belg.

“Të gjithë mendojnë se jam aq budallaqe sa i kam shitur vetëm për 1500 euro”, tha ajo duke qeshur. “Por nuk ishte për 1500 euro.”

Baskova tani është një trajnere tenisi me bazë në Austri.

Në Francë, autoritetet ndaluan dhe morën në pyetje katër lojtarë, duke përfshirë Lescure dhe Thivant. Deri më tani, asnjëri prej tyre nuk është akuzuar. Lescure është një trajner tenisi në një akademi në Pekin, ndërsa Thivant luan turne klubesh në të gjithë Francën. Asnjëri nga lojtarët nuk iu përgjigj kërkesave për koment.

Duke ditur se sa pak fitojnë lojtarët në nivelet më të ulëta të sportit, ATP Tour muajin e kaluar njoftoi një program pilot që ofron një pagë minimale për burrat dhe grate që janë në 250 më të mirët. Turneu e quajti atë ‘një hap të rëndësishëm drejt sigurimit të një numri më të madh lojtarësh që mund të bëjnë një jetesë e qëndrueshme nga sporti’.

Si pjesë e nismës, lojtarëve të renditur midis vendeve 176 dhe 250 do u garantohen 75,000 dollarë në vit.

“Ende nuk mjafton,” shkroi lojtari australian Nick Kyrgios në X, platforma e njohur më parë si Tëitter.

Turneu i tenisit në muajt e fundit ka nxjerrë një sërë ndalimesh dhe pezullimesh. Younès Rachidi, lojtari maroken që rekrutoi Hossam, u ndalua përgjithmonë – për ‘numrin më të madh të shkeljeve nga një individ i zbuluar ndonjëherë’ shkroi turneu në një njoftim për shtyp.

“Unë as nuk e di se ku është raketa ime,” tha Rachidi në një intervistë.

“Sporti im është shkatërruar”.

Lescure dhe Aleksandrina Naydenova, një lojtare bullgare, gjithashtu u dënuan përjetë. Kështu e pësoi edhe Rivera, i cili tani jeton në Las Vegas, ku ofron mësime private tenisi. Ndalimi, tha ai, e ka bërë më të vështirë gjetjen e punës. Baskova u pezullua për 12 vjet dhe u gjobit me 40,000 dollarë.

Si Karim Hossam ashtu edhe vëllai i tij më i vogël, Youssef, të cilin ai e solli në skemë, u ndaluan përjetësisht, gjithashtu, në pamundësi për të luajtur ose trajner në turne, apo edhe për të ndjekur turnetë profesionistë.

Në ndalimin e Youssef-it në vitin 2020, agjencia e integritetit të tenisit tha se ai ‘konspiroi me palë të tjera për të kryer një fushatë të gjerë të korrupsionit të lidhur me bastet në nivelet më të ulëta të tenisit profesional’.

Youssef është në turneun profesional të tenisit padel së bashku me anëtarët e tjerë të rrjetit të Sargsyan. Karim drejton tenisin për të rinjtë në Kajro.

Kur turneu i tenisit njoftoi pezullimet e tyre, nuk përmendi Sargsyan. Shkalla e rrjetit të tij ka mbetur sekret deri tani, pjesërisht për shkak se turneu është ende duke punuar në hetime aktive në lidhje me operacionin, shumë prej tyre të udhëhequra nga Bain.

Në fund të prillit të këtij viti, Sargsyan mbërriti në Oudenaarde për seancën dëgjimore, së bashku me shumicën e 27 lojtarëve të lojërave dhe tenisit që ishin pjesë e rrjetit të tij në Belgjikë.

Gjykata është në një ndërtesë të stilit gotik në bregun e lumit Scheldt. Sargsyan u ul pranë sallës së gjyqit.

Mathieu Baert, një avokat që përfaqëson tenisin profesionist, përshkroi në fjalën e tij hapëse sesi trukimi i ndeshjeve ‘heq thelbin e sportit’ dhe fton kriminelët e organizuar në tenis.

Dhe më pas ai iu drejtua Sargsyan, duke përshkruar shkallën e rrjetit të tij, i cili ishte më i madh se çdo rrjet tjetër e trukimit të ndeshjeve në historinë e tenisit profesionist.

“Më i madhi në madhësi, më i madhi në para dhe më i madhi në numrin e ndeshjeve të fiksuara dhe numrin e lojtarëve të përfshirë”, tha Baert.

“Më shumë se 181 tenistë janë të përfshirë; Më shumë se 375 ndeshje janë të përfshira.”

Sargsyan, me një pulovër blu, një këmishë blu me kopsa dhe xhinse, kishte një buzëqeshje thuajse të padukshme dinake.

De Greef, i cili ishte pezulluar përkohësisht nga turneu, u ul në të njëjtën pankinë me Sargsyan dhe lojtarë të tjerë belgë. Kur ai mori fjalën, ai mohoi rolin e tij në rrjet.

“Kam luajtur tenis që në moshën 5-vjeçare. Kam kaluar rreth 20 vjet duke u stërvitur dhe duke arritur në nivelin që isha. Gjithmonë kam dhënë gjithçka për ndeshjet që kam luajtur”, tha ai.

De Greef kundërshtoi kërkesa të shumta për intervistë. Ai u shpall fajtor për mashtrim dhe bashkëpunim me një organizatë kriminale.

Grigor Sargsyan, majtas, qëndron në sallën e gjyqit të gjykatës penale të Oudenaarde më 27 prill

Kur gjyqtari thirri emrin e Sargsyan, ai iu afrua me avokatin e tij, Dimitri Margery. Askush nuk e mohoi rolin e Sargsyan në rrjet. Por Margery aludoi për Andranik Martirosyan, armen, llogaria bankare e të cilit kishte marrë miliona euro nga fitimet e Sargsyan, sipas prokurorëve.

“Ky është një njeri që nuk mendoj se është dëgjuar ndonjëherë,” tha Margery, duke shtuar se Martirosyan ishte ‘një lloj figure kryesore në të gjithë çështjen’.

Por Martirosyan, 35 vjeç, ishte ende në Armeni. Kur Washington Post vizitoi shtëpinë e tij jashtë Jerevanit, kryeqyteti armen, ajo u rinovua rishtas me gur gëlqeror ngjyrë bezhë. Një kamion i ri u ndal në rrugë.

Gruaja e tij tha se do e pyeste Martirosyan nëse ai ishte i gatshëm të intervistohej, por ai kundërshtoi. Autoritetet belge i thanë The Post se donin që çështja e tyre të përfundonte përpara se të vijonin arrestimin e tij.

Gjykatësi ndaloi dhe më pas shikoi Sargsyan.

“A dëshironi të shtoni ndonjë gjë tuajën?”

“Dua të bëj kthesë dhe të jetoj një jetë më të drejtë,” u përgjigj Sarkisian.

Kur Sargsyan doli nga salla e gjyqit, një gazetar i Washington Post iu afrua atij. Si ndihej ai për procedurën?

Sargsyan nuk mundi ta mbante veten.

“Nëse prokurori do e dinte atë që di unë, do kishte shumë më tepër njerëz në gjyq,” tha ai.

Sarkisian në dhomën e vizitorëve të burgut Haren në Belgjikë më 24 gusht

Rreth dy muaj më vonë, gjyqtari mbajti një seancë dëgjimore. Kësaj here, Sargsyan kishte veshur një bluzë të zezë dhe xhinse. Disa anëtarë të prokurorisë po përgatiteshin për një dënim të lehtë, duke menduar se gjyqtari mund ta shihte çështjen si joserioze sepse përfshinte sport.

Ajo e lexoi vendimin me zë të lartë.

“Gjykata e dënon Grigor Sargsyan me 5 vite burg.”

Ai u dënua për drejtimin e një organizate kriminale, pastrim parash dhe mashtrim. Sargsyan iu tha të paraqitej në një burg belg më 11 gusht për të filluar dënimin e tij.

Pas përfundimit të gjyqit, Sargsyan u kthye në apartamentin e prindërve të tij që ndodhej mbi dyqanin polak të ushqimeve. Ai kishte rifilluar punën atje, duke tërhequr kuti me kastraveca turshi nga shtroja e përparme e dyqanit ndërsa nëna e tij bërtiste udhëzime nga brenda. Ishte e njëjta punë që kishte bërë përpara se karriera e trukimit të ndeshjeve të niste.

Ai shkoi drejt e lart në dhomën e gjumit ku lindi ideja për perandorinë e tij. Ai nxori telefonin e tij dhe filloi të shkruante një email në lidhje me vendimin dhe çfarë do të thoshte ai për të.

“Një fund tragjik i kësaj aventure,” shkroi ai.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Washington Post

Përgatiti për Hashtag.al, Klodian Manjani