Vendosni fjalën kyçe....

Presidenti brazilian pritet të takohet me Zelenskin në Nju Jork


 

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, pritet të takohet me presidentin brazilian Luiz Inacio Lula da Silva këtë javë në Nju Jork, sipas dy burimeve të qeverisë braziliane.

Kjo vjen pasi një zyrtar i lartë ukrainas tha se Presidenti Zelenskyy planifikon të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në qytetin e Nju Jorkut, shkruan Sky News.

Ai gjithashtu pritet të takohet me presidentin Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë të enjten e ardhshme.

Një takim midis Zelensky dhe Lula mund të jetë i rëndësishëm, pasi kur filloi lufta në Ukrainë, shpresat ishin më të larta se Brazili mund të mbështeste pozicionin perëndimor.