Vendosni fjalën kyçe....

Sulmohet baza ushtarake franceze në vendin afrikan


Demonstruesit u përpoqën të hynin në një bazë ushtarake franceze në vendin e Afrikës veriqendrore të Çadit, raportuan mediat vendase të mërkurën. Sipas agjencisë ruse të lajmeve RIA-Novosti, trupat e Çadit që ruanin objektin kanë qëlluar me armë për të shpërndarë turmën.

Zemërimi u shkaktua nga vrasja e një ushtari çadian brenda një baze ushtarake franceze në qytetin verior të Faya-Largeau të martën, ka raportuar Alëihda Info.

Një zyrtar i lartë i paidentifikuar në rajonin Bourkou-Ennedi-Tibesti tha për median se një ushtarak nga Çadi kishte ardhur në bazë për të marrë trajtim mjekësor. Gjatë procedurës, ai dyshohet se kapi një bisturi dhe plagosi mjekun ushtarak francez që po e trajtonte, në atë moment mjeku ia rrëmbeu armën dhe ‘neutralizoi’ sulmuesin, tha zyrtari.

Një hetim i përbashkët është nisur nga ushtritë çadiane dhe franceze për të hetuar incidentin, shtoi ai.

Një burim diplomatik francez tha për Alwihda Info se mjeku ishte në gjendje të rëndë pasi u godit me thikë tre herë dhe kishte vështirësi të përgjigjej kur u mor në pyetje nga autoritetet. Ushtari çadian vdiq menjëherë pasi u qëllua, tha ai.

Diplomati i paidentifikuar gjithashtu pohoi se vendasit u përpoqën të sulmonin bazën franceze të paktën dy herë pasi u përhap lajmi për incidentin, por nuk kishin arritur të shkelin objektin.

Tensionet në Faya-Largeau mbeten të larta dhe ka shqetësime se protestat kundër pranisë ushtarake franceze mund të përhapen në rajone të tjera të vendit.

Një tjetër ish-koloni franceze, Nigeri, i ka thënë Parisit që të tërheqë trupat e tij nga vendi pasi ushtria rrëzoi presidentin Mohamed Bazoum në fund të korrikut. Kryeministri i ri i Nigerit, Ali Lamine Zeine, tha të hënën se forcat franceze mbetën në vend ‘ilegalisht’ dhe se ‘bisedimet janë duke u zhvilluar, të cilat duhet të lejojnë një tërheqje të shpejtë’.