Vendosni fjalën kyçe....

Ish-prezantuesi i Fox intervistë me artistin që pretendon se kreu akte seksuale me ish-presidentin amerikan Obama (Video)


Ish-prezantuesi i Fox, Tucker Carlson, po planifikon të transmetojë një intervistë me artistin e dënuar, i cili pretendon se është përfshirë në akte seksuale të nxitura nga droga me Barack Obamën.

Në një klip promo në platformën e mediave sociale X, ish-prezantuesi i Fox News ngacmoi intervistën me Larry Sinclair, i cili pretendon se Obama bleu dhe pinte kokainë me të përpara se të kishin marrëdhënie seksuale në vitin 1999.

Sinclair i shfaqi për herë të parë pretendimet e tij gjatë zgjedhjeve të vitit 2008, përfshirë në një konferencë shtypi që përfundoi në arrestimin e tij për vjedhje, por kurrë nuk ka ofruar prova për pretendimet e tij.

Në klipin ngacmues për intervistën e Carlson, Sinclair shihet duke pretenduar se, në vitin 1999, ai i dha Obamës 250 dollarë për të blerë kokainë, të cilën Sinclair e thithi dhe Obama e pinte në formë duhani, përpara se të dy burrat të kishin një marrëdhënie seksuale.

Një zëdhënës i zyrës personale të Obamës nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga DailyMail.com të martën në mbrëmje.

Sinclair ka një histori të gjatë kriminale, duke përfshirë dënime për falsifikim, mashtrim dhe vjedhje, dhe ka vuajtur burg në Arizona, Florida dhe Kolorado.

Në vitin 2008, kur Sinclair transmetoi për herë të parë pretendimet e tij, Politico raportoi mbi sagën, duke vënë në dukje se ‘historia në përgjithësi është anashkaluar nga mediat kryesore, sepse ai nuk ka qenë në gjendje të vërtetojë pretendimet e tij’.

 

Në qershor 2008, Sinclair mori me qira një dhomë në Klubin Kombëtar të Shtypit në Uashington DC dhe foli për një orë, duke folur me hollësi rreth dy lidhjeve seksuale që ai pretendonte se kishte pasur me Obamën në vitin 1999, një në pjesën e pasme të një limuzine dhe një tjetër në një dhomë hoteli në Gurnee, Illinois.

Sinclair pohoi se një shofer limuzinë e prezantoi atë me Obamën pasi Sinclair kërkoi ndihmë për t’u lidhur me dikë për të ‘festuar’ dhe se Obama, në atë kohë një Senator i shtetit Illinois, e prezantoi veten menjëherë me emrin e tij të vërtetë dhe titullin e punës.

Konferenca për shtyp përfundoi me arrestimin e Sinclair me një urdhër nga Delaëare, pasi blogerët liberalë që mbështetën Obamën me sa duket informuan policinë e DC për paraqitjen e tij të planifikuar.

Për më shumë se një dekadë, pretendimet e Sinclair u morën seriozisht vetëm nga skajet më të largëta të teoricienëve të konspiracionit dhe ishin larguar kryesisht nga diskursi publik.

Javën e kaluar, Carlson ringjalli polemikën e zhdukur prej kohësh në një intervistë podcast.

Carlson, duke folur në shfaqjen e njohur Adam Carolla javën e kaluar, tha: “Në vitin 2008, u bë vërtet e qartë se Barack Obama kishte bërë seks me burra dhe pinte kokainë në formë duhani.

“Një djalë u shfaq, Larry Sinclair, dhe tha “Unë do nënshkruaj një deklaratë nën betim” dhe ai e bëri, “Unë do të bëj një teste gënjeshtre” dhe ai e bëri,” shtoi ai, duke i quajtur pretendimet e Sinclair “qartësisht të vërteta”.

Në fakt, Sinclair në mënyrë famëkeqe dështoi në testin e detektorit të gënjeshtrës në vitin 2008 dhe më pas akuzoi publikisht këshilltarin e Obamës, David Axelrod, se u kishte dhënë ryshfet ekzaminuesve për të manipuluar rezultatet, sipas Courthouse Neës Service.

Historia e deklaratave në betim të Sinclair është gjithashtu e dyshimtë. Në vitin 2004, ai nënshkroi një deklaratë nën betim duke pretenduar se ishte ‘i sëmurë përfundimisht’ teksa kërkonte heqjen e një urdhërarresti, megjithëse gati dy dekada më vonë ai duket se është ende gjallë.

Carlson u shkarkua nga Fox News në prill, dhe që atëherë ka prodhuar shfaqjen e tij në X, rrjeti social i njohur më parë si Tëitter.

Eksperti ka pohuar se ai u pushua si kusht për marrëveshjen prej 787 milionë dollarësh të Fox News me Dominion Voting Systems për t’i dhënë fund një procesi gjyqësor në lidhje me përhapjen e gënjeshtrave në lidhje me zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Raportet e tjera të mediave kanë pretenduar se Carlson u pushua nga puna për shkak të komunikimeve polemizuese të zbuluara gjatë procesit gjyqësor.

Mesazhet private të dërguara nga Carlson me ‘vërejtjet shumë fyese dhe të vrazhda’ ishin një ‘katalizator’ në vendimin e Fox për ta hequr atë, sipas New York Times.

Një mesazh i redaktuar përfshinte një sharje kundër një drejtuesi të lartë të Fox, raportuan Wall Street Journal dhe Washington Post. Secili prej raporteve u mbështet në burime që nuk u përmendën.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Daily Mail