Vendosni fjalën kyçe....

Erdogan për anëtarësimin e Suedisë: Si mund të kontribuojë në NATO një shtet që nuk distancohet nga organizatat terroriste?


Turqia pret që Suedia të përmbushë premtimet e saj të bëra sipas memorandumit të Madridit të vitit të kaluar për ofertën e saj në NATO, tha të premten presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, duke përmendur një pakt të nënshkruar me Turqinë, Norvegjinë dhe Suedinë në një samit të NATO-s, sipas AA.

Duke folur në një ceremoni diplomimi ushtarak në Stamboll, Erdogan kritikoi Suedinë për përqafimin e terroristëve pavarësisht premtimeve të saj, duke thënë: “Si mund të kontribuojë në NATO një shtet që nuk distancohet nga organizatat terroriste?”

“Si mund t’i besojë Turqia një vendi ku terroristët enden rrugëve të saj?” pyeti Erdogan.

“Shumë pak aleatë të NATO-s kanë dhënë kontributet në aleancën e NATO-s që ka Turqia në 71 vitet e fundit,” shtoi ai, duke iu referuar anëtarësimit të gjatë të Ankarasë në aleancë, që nga viti 1952. Turqia gjithashtu krenohet me ushtrinë e dytë më të madhe të NATO-s.

Zyrtarët turq janë ankuar se Suedia ka lejuar përkrahësit e terroristëve si ndër rezervat e saj për lejimin e vendit në aleancë.

Vërejtjet e Erdoganit vijnë në prag të një samiti tre-ditor të NATO-s në Vilnius, kryeqyteti i Lituanisë, i cili hapet të dielën, me disa anëtarë të aleancës që bëjnë haptazi që Suedia të bashkohet me radhët e aleancës.

Udhëheqësit turq, megjithatë, kanë theksuar se shqetësimet e sigurisë në lidhje me Suedinë nuk duhen marrë lehtë dhe se anëtarësimi i saj mund të shkojë përpara kur këto shqetësime të jenë të kënaqura, jo më parë.

Finlanda dhe Suedia aplikuan për anëtarësim në NATO menjëherë pasi Rusia nisi luftën e saj në Ukrainë në shkurt 2022.

Edhe pse Turqia miratoi anëtarësimin e Finlandës në NATO, ajo pret që Suedia t’i përmbahet memorandumit trepalësh të qershorit 2022 për të adresuar shqetësimet e sigurisë së Ankarasë.

Vjeshtën e kaluar Suedia miratoi një ligj kundër terrorizmit duke shpresuar se Turqia do të miratonte ofertën e Stokholmit për t’u bashkuar me NATO-n. Ligji i ri, që hyn në fuqi nga ky qershor, lejon autoritetet të ndjekin penalisht individët që mbështesin grupet terroriste.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të enjten se do të thërrasë një takim javën e ardhshme me Erdoganin dhe kryeministrin suedez Ulf Kristersson.

Suedia është kritikuar nga Ankaraja për strehimin e anëtarëve të grupeve të ndryshme terroriste për dekada të tëra, veçanërisht PKK-në dhe, vitet e fundit, Organizatën Terroriste Fetullah (FETO), grupi që qëndron pas tentativës së mposhtur të grushtit të shtetit të vitit 2016 në Turqi.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 35-vjeçare kundër Turqisë, PKK – e listuar si një organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe BE – ka qenë përgjegjëse për vdekjen e mbi 40,000 njerëzve, duke përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja. YPG është dega siriane e PKK-së terroriste.