Vendosni fjalën kyçe....

Lideri i Iranit i quan helmimet e nxënësve “krim të pafalshëm” ndërsa rastet shtohen


Udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei të hënën e quajti helmimin serial të nxënëseve një “mëkat të madh dhe të pafalshëm”, duke u bërë thirrje autoriteteve që “të ndjekin seriozisht çështjen”.

Nëse vërtetohet se studentët janë helmuar, autorët e këtij krimi duhet të ndëshkohen rëndë. Nuk do të ketë amnisti për këta njerëz”, tha ai në një video të publikuar nga zyra e tij

Vërejtjet e tij erdhën pasi rastet e lidhura me helmimin serial të nxënëseve vazhdojnë të raportohen nga qytete të ndryshme anembanë Iranit edhe pse hetimet vazhdojnë për të gjetur shkakun e sëmundjes misterioze, raporton AA.

Një raport në gazetën në gjuhën persiane Etemaad të shtunën vendosi numrin total të rasteve të helmimit në më shumë se 2,000 që nga nëntori i vitit të kaluar, kur u raportuan rastet e para.

Raporti tha se gjithsej 125 shkolla në qytete të ndryshme iraniane, përfshirë kryeqytetin Teheran, kanë raportuar raste të kësaj sëmundjeje misterioze deri më tani, duke dërguar valë tronditjeje në të gjithë vendin.

Javën e kaluar, Shahriar Heidari, një anëtar i komisionit të sigurisë së brendshme dhe politikës së jashtme të parlamentit iranian, citoi një “burim të besueshëm” të thoshte se “gati 900” nxënëse ishin helmuar.

Rastet e para të këtyre helmimeve serike u raportuan nëntorin e kaluar kur të paktën 18 nxënëse nga një prej shkollave në qytetin qendror iranian të Qom u transferuan në një spital

Studentët u ankuan për simptoma të tilla si nauze, dhimbje koke, probleme me frymëmarrjen, kollë dhe dhimbje trupi. Ajo pasoi incidente të ngjashme në shkollat e tjera të vajzave në qytet.

Rastet e raportuara nga disa qytete

Në javët e fundit, vala është përhapur në qytete dhe provinca duke përfshirë Teheranin, Ardabilin, Isfahanin, Khurramshahr, Kermanshah, Azerbajxhan, Bandar Abbas, Urmia, Ahwaz, Zanjan, Mashhad etj, me qindra nxënëse të shtruara në spitale, sipas raporteve të mediave lokale.

Në rastet më të fundit, të paktën 30 nxënës nga tre shkolla u transferuan në qendrat mjekësore në qytetin qendror të Zanjanit të dielën për simptoma të helmimit, thanë raportet.

Në mënyrë të ngjashme, dhjetëra raste u raportuan gjithashtu secila nga Tabriz, Khorasani, Isfahan dhe Bandar Abbas.

Presidenti Ebrahim Raeisi javën e kaluar urdhëroi një hetim për këtë çështje dhe i kërkoi ministrit të Brendshëm Ahmad Vahidi të gjente shkakun e çështjes që ka shkaktuar protesta në disa qytete.

Duke iu drejtuar një tubimi publik në qytetin jugor iranian të Bushehr të premten, Raeisi tha se helmimi i nxënëseve ishte pjesë e “luftës hibride” kundër Iranit për të “nxitur trazira”, në një sulm të mbuluar në SHBA

Ministri i Jashtëm i Iranit Hossein Amir-Abdollahian gjithashtu shkroi në Twitter për të dënuar vendet perëndimore, veçanërisht Gjermaninë, për “reagimin e tyre ndërhyrës” ndaj çështjes.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock në një postim në Twitter të premten tha se vajzat iraniane “duhet të jenë në gjendje të shkojnë në shkollë pa frikë” dhe se “të gjitha rastet duhet të hetohen plotësisht”.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, nga ana e tij e quajti atë një “lajm thellësisht shqetësues”.

Zahra Sheikhi, një zëdhënëse e komisionit faktmbledhës të parlamentit iranian që heton çështjen, tha të dielën se çështja do të “ndiqet derisa të arrihen rezultatet”.

Ditët e fundit ishte përfolur për vdekjen e studentëve si pasojë e helmimit serial në qytetet Qom dhe Pakdasht, por zërat u hodhën poshtë nga zyrtarë dhe familjarë.

Ministri i Brendshëm Vahidi në një deklaratë të shtunën mbrëma tha se gjatë hetimeve janë zbuluar “mostra të dyshimta” dhe janë dërguar në laboratorët më të lartë për ekzaminim

Yousef Nouri, ministri i Arsimit i Iranit, në fjalën e tij të dielën, u kërkoi falje prindërve për histerinë në lidhje me helmimet serike dhe theksoi se hetimet janë duke u zhvilluar.