Vendosni fjalën kyçe....

Tragjedia me 159 viktima për Halloween, ministri në Korenë e Jugut fajësohet për herë të parë në historinë e vendit


Ministri i Brendshëm i Koresë së Jugut, Lee Sang-min, është bërë zyrtari i parë i kabinetit në historinë e vendit që është fajësuar, duke humbur punën e tij të paktën përkohësisht pasi Asambleja Kombëtare votoi të mërkurën për ta mbajtur atë përgjegjës për trajtimin e qeverisë ndaj përplasjes së një turme tetorin e kaluar që la 159.

Shkarkimi u miratua me një votim 179-109 ndërsa legjislatura e kontrolluar nga opozita fajësoi Lee për dështimet e supozuara në planifikimin e fatkeqësive dhe përgjigjen ndaj rrëmujës tragjike të Halloween në lagjen argëtuese Itaewon të Seulit. Si rezultat, ai do pezullohet nga detyrat e tij derisa Gjykata Kushtetuese e Koresë së Jugut të vendosë nëse duhet të mbështesë shkarkimin ose t’i kthejë atij vendin e punës.

“Është shumë për të ardhur keq të shkaktosh shqetësim te njerëzit për shkak të miratimit të një mocioni për shkarkimin ndaj meje”, tha Lee në një deklaratë.

Ai do zëvendësohet nga zëvendësministri Han Chang-seob derisa gjykata të marrë vendimin e saj, i cili do të jepet brenda 180 ditëve.

Përplasja e turmës ndodhi më 29 tetor ndërsa mijëra njerëz u bllokuan në rrugicat e ngushta të zonës popullore të jetës së natës në Itaeëon për të festuar Halloween për herë të parë që kur tubime të tilla u ndaluan nën kufizimet e Covid-19. Një hetim policor, i lëshuar muajin e kaluar, zbuloi se zyrtarët lokalë nuk zbatuan masat e duhura të kontrollit të turmës dhe se një përgjigje e gabuar luajti rol në numrin e lartë të viktimave.

Presidenti Yoon Suk-yeol denoncoi Asamblenë Kombëtare për shkarkimin e Lee, duke thënë se vendimi ‘do hyjë në historinë parlamentare si një turp’. Partia Demokratike (PD) e opozitës tha se ligjvënësit zbatuan ‘urdhrin e popullit’ duke fajësuar ministrin e Brendshëm.