Vendosni fjalën kyçe....

Tërmeti në Turqi e Siri, kujdes me mashtrimet e rreme të donacioneve dhe videot në rrjet


Grupet e kërkim-shpëtimit janë në garë me kohën pasi ata vazhdojnë të punojnë për të nxjerrë të mbijetuarit nga rrënojat e tërmetit në Turqi dhe Siri.

Organizata Botërore e Shëndetësisë sugjeron se numri përfundimtar i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues i së hënës mund të arrijë në 20,000.

Ashtu si në shumë fatkeqësi natyrore dhe konflikte, dezinformimi është në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave në mediat sociale.

Euronews ka verifikuar videot e vjetra virale pa lidhje me situatën dhe pasojat e tërmetit në Turqi e Siri.

Me dezinformimin që vazhdon të përhapet, Euronews jep disa shembuj nga të cilët audienca duhet të jetë e kujdesshëme:

Jini të kujdesshëm me llogaritë e dhurimit të mashtrimit

Nuk janë vetëm foto ose video mashtruese, llogaritë false të dhurimeve janë shtuar që nga tragjedia dhe ato janë gati të mashtrojnë njerëzit që duan të ndihmojnë ekipet e shpëtimit dhe të mbijetuarit.

“Realiteti i trishtuar është se mashtrimet shfaqen gjithmonë menjëherë pas fatkeqësive, pas një konflikti ose ndonjë ngjarjeje të madhe,” tha eksperti i sigurisë së Bitdefender, Christian Stahie.

Sipas hulumtimit të Bitdefender, kjo valë e re mashtrimesh, e cila përfshin emailet po godet më së shumti SHBA-tw, Britaninë e Madhe, Gjermaninë dhe Irlandën.

Si t’i shmangni këto mashtrime?

Këtu janë disa nga skemat që Stahie tha se duhet të keni kujdes:

1.Emaile të shkruara keq: Stahie sugjeron të kujdeseni për gabimet gramatikore dhe drejtshkrimore. Shumë emaile mashtruese dhe llogari të mediave sociale do të duken sikur janë përkthyer në mënyrë të vështirë.

2.Kontakti i drejtpërdrejtë: Shumica e organizatave bamirëse nuk do të kontaktojnë drejtpërdrejt një individ në mediat sociale ose përmes emailit duke kërkuar një donacion.

3.Kërkimi i donacioneve përmes kriptomonedhës: Shumica e organizatave bamirëse me reputacion nuk kërkojnë kurrë donacione.

Këshilla jonë është që nëse vërtet dëshironi të dhuroni për të ndihmuar viktimat në Turqi, një kërkim i thjeshtë në internet do të sjellë organizata bamirëse me reputacion që janë shumë më të sigurta,” tha Stahie.

4.Jini gjithmonë skeptik: Stahie beson se duhet të jeni gjithmonë të kujdesshëm ndaj çdo linku që ju dërgojnë edhe miqtë tuaj më të ngushtë. “Mos besoni asgjë që merrni me email, në mediat sociale ose përmes miqve”, tha ai për Euronews.

Video të vjetra pretendojnë se tregojnë personelin e kuzhinës duke u fshehur.

Një video që pretendon se tregon një kuzhinë hoteli në Turqi gjatë tërmetit është parë nga miliona njerëz në Twitter dhe platforma të tjera të mediave sociale.

Kur Euronews bëri një kërkim të kundërt të imazheve, gjeti një video identike në Youtube që daton që nga viti 2020. Titulli pretendon se CCTV është kapur në Izmir, Turqi.

Euronews nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur se kjo video ishte filmuar në Turqi, por ajo përkon me një tërmet të fuqishëm që goditi Turqinë dhe Greqinë në vitin 2020, duke vrarë më shumë se 116 njerëz.