Vendosni fjalën kyçe....

Banka Botërore do japë 1.78 miliardë ndihmë për Turqinë pas tërmetit shkatërrues


Banka Botërore njoftoi sot se do të japë 1.78 miliardë dollarë ndihmë për Turqinë, pas një tërmeti shkatërrues që la të paktën 20 mijë të vdekur në atë vend dhe Sirinë fqinje.

Kjo ndihmë do të mundësojë financimin e operacioneve të shpëtimit në fazën e parë. Por synimi është që të mbulohen edhe nevojat për rindërtim.

“Ne po ofrojmë ndihmë të menjëhershme dhe do të vlerësojmë shpejt nevojat urgjente në terren. Kjo do të na lejojë të përcaktojmë zonat prioritare për rimëkëmbjen dhe rindërtimin, ndërsa ne përgatisim veprimet për t’iu përgjigjur atyre nevojave,” tha në një deklaratë presidenti i PT-së, David Malpas .

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka frikë se tërmeti do të pasohet nga një krizë e madhe shëndetësore që do të shkaktojë probleme edhe më të mëdha. Organizatat humanitare frikësohen veçanërisht nga një epidemi e kolerës, një sëmundje e cila është rishfaqur së fundmi në Siri.

Bashkimi Evropian dërgoi menjëherë ndihmë në Turqi, disa orë pas tërmetit të së hënës, por fillimisht ofroi pak mbështetje për Sirinë përmes programeve ekzistuese humanitare për shkak të sanksioneve ndërkombëtare të vendosura ndaj Damaskut që nga viti 2011, kur shpërtheu konflikti.Lufta Civile.

Të mërkurën, Siria kërkoi zyrtarisht ndihmë nga BE dhe Komisioni u kërkoi vendeve anëtare që t’i përgjigjen pozitivisht kërkesës.