Vendosni fjalën kyçe....

Izraeli publikon raportin e parë të vlerësimit të inteligjencës kombëtare – media


Ministria izraelite e Inteligjencës ka përgatitur një raport që paralajmëron se bota po qëndron në greminën e një tranzicioni drejt një marrëveshjeje të re globale, zbuloi të hënën gazeta Jerusalem Post. Dokumenti është shpallur si raporti i parë i vlerësimit të inteligjencës kombëtare të Izraelit.

Bota së shpejti do përballet me ‘një seri krizash që godasin njëkohësisht e që do riorganizojnë gjeopolitikën e planetit, rolin e teknologjisë, rendin ekonomik dhe një sërë disiplinash të tjera që nga shëndeti te energjia’, sipas dokumentit. Ndër përparësitë e Izraelit, ministria raportohet se renditi qëndrueshmërinë energjetike, falë zbulimit të depozitave të mëdha të gazit natyror në det të hapur.

Një ekip prej tetë ekspertësh formuloi rekomandime se si qeveria izraelite mund ta drejtojë kombin përmes trazirave dhe të ndjekë qëllimet e tij strategjike gjeopolitike, tha Post. Izraeli do duhet të ekuilibrojë me kujdes marrëdhëniet e mira me SHBA-në, me lidhjet me Rusinë dhe Kinën, të cilat Uashingtoni i trajton si rivalë, thuhet të kenë paralajmëruar ekspertët.

SHBA akuzon dy kombet e tjera për minimin e të ashtuquajturit ‘rend i bazuar në rregulla’ dhe dëshiron që të gjithë aleatët e saj të ndjekin strategjinë e saj për të kundërshtuar Moskën e Pekinin. Izraeli, pavarësisht se ka një aleancë prej dhjetëra vitesh me Uashingtonin, nuk ka qenë aq entuziast sa disa vende të tjera.

Kina pritet të nënshkruajë një marrëveshje të tregtisë së lirë me Izraelin në të ardhmen e afërt, e para për rajonin e Lindjes së Mesme. Izraeli gjithashtu ka kundërshtuar të vendosë sanksione ekonomike gjithëpërfshirëse kundër Rusisë për konfliktin në Ukrainë dhe ka kundërshtuar kërkesat e Kievit për sisteme të përparuara armësh.

Rekomandimet e inteligjencës u zbuluan të hënën gjatë një konference të mbyllur ku morën pjesë zyrtarë të lartë të mbrojtjes dhe inteligjencës izraelite, raportoi Jerusalem Post.

Gazeta tha se ish-shefi i inteligjencës së ushtrisë Amos Yadlin komentoi konfliktin e gjatë të Izraelit me Iranin, armikun rajonal, duke deklaruar se Teherani e ka gjetur veten të izoluar pas pajtimit të ndërmjetësuar nga SHBA-ja të Izraelit me disa kombe arabe.

Drejtori i Përgjithshëm i Ministrisë së Inteligjencës, Alex Dan tha se raporti i ri i vlerësimit është përqendruar në një kufi dhjetëvjeçar dhe është i ndryshëm nga produktet e mëparshme nga departamenti i tij, të cilat bënin parashikime në baza 20-vjeçare, sipas Post.

Ministri i Inteligjencës Elazar Stern thuhet se vuri në dukje se zyra e tij u përpoq të ‘ndihmonte në formësimin’ e peizazhit të ardhshëm në vend që thjesht ta vëzhgonte atë.