Vendosni fjalën kyçe....

Musk humbet kurorën si njeriu më i pasur në botë – Forbes


Elon Musk nuk është më njeriu më i pasur në botë, sipas një raporti të Forbes të mërkurën.

Njësia e biznesit përmendi një rënie të madhe në vlerën e aksioneve të miliarderit në kompaninë e makinave elektrike Tesla dhe një ‘bast’ prej 44 miliardë dollarësh në platformën e mediave sociale, Twitter.

Sipas publikimit, Musk, i cili kishte mbajtur vendin e parë në listën e Forbes që nga shtatori 2021, është tejkaluar nga Bernard Arnault, CEO i kompanisë mëmë të markës luksoze Louis Vuitton, LVMH. Musk aktualisht ka një vlerë neto prej 185.3 miliardë dollarë, ndërsa pasuria personale e Arnault është 185.4 miliardë dollarë, sipas Forbes.

Në vitin 2021, Musk mori titullin e njeriut më të pasur në botë nga themeluesi i Amazon, Jeff Bezos.

Vlera neto e Musk ra nën 200 miliardë dollarë muajin e kaluar pasi investitorët filluan të shesin aksionet e Tesla-s mes shqetësimeve nëse ai ishte në gjendje të fokusohej në rolin e tij si CEO i kompanisë që nga blerja e Twitter.