Vendosni fjalën kyçe....

“Pendimi s’është përdhunim, gruaja e Guvernatorit të Kalifornisë bëri seks me dëshirën e saj” – Avokati i Weinstein


Jennifer Siebel Newsom, gruaja e Guvernatorit të Kalifornisë, Gavin Newsom, nuk u përdhunua nga manjati i Hollivudit, Harvey Weinstein, argumentuan avokatët e tij gjatë diskutimeve të tyre përmbyllëse në gjyqin ndaj producentit të njohur të Hollivudit. Ajo në fakt u përfshi në ‘marrëdhënie seksuale me dëshirën e saj’, pohoi avokati Alan Jackson.

Avokati vuri në dukje se ndërsa regjisorja Siebel Newsom mund të jetë penduar për seksin me producentin e turpëruar, ‘pendimi nuk është përdhunim’.

Jackson e vlerësoi dëshminë e regjisores në sallën e gjyqit në Los Anxhelos gjatë javëve të fundit si një ‘shfaqje teatrale, tepër të dramatizuar’, duke e hedhur poshtë pretendimi e saj dhe duke shtuar se ajo ishte e vetëdijshme se ishte e angazhuar në ‘seks transaksional’.

Siebel Newsom përshkroi përdhunimin e saj të supozuar nga producenti në një dhomë hoteli pasi u takuan në vitin 2005 në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto, duke i treguar jurisë hollësitë e ngjarjes.

Gjatë vetë aktit, ajo dëshmoi: “Unë isha në këmbë, po rezistoja. Tmerr, po dridhesha. Ky është makthi im më i keq.” Pavarësisht përshkrimit të hollësishëm të ngjarjeve, Siebel Newsom thuhet se priti deri në dy vjet pas takimit me Weinstein për t’i dërguar atij një email duke pretenduar se e kishte përdhunuar.

Dokumentarja është një nga katër gratë, dëshmia e të cilave kundër manjatit të filmit u dëgjua në çështjen e Los Anxhelosit, në të cilën Weinstein akuzohet për përdhunim dhe sulm seksual ndaj dy grave dhe dhunë seksuale ndaj dy të tjerave.

Një tjetër viktimë e supozuar e Harvey Weinstein, aktorja e hapur Rose McGowan, ka akuzuar Siebel Newsom se kërkoi ta ndalonte që të fliste për abuzimet e producentit.

Kur ajo ishte gati të bënte publike akuzat e saj kundër Weinstein, Siebel Newsom dyshohet se kontaktoi McGowan në emër të avokatit të tij David Boies, duke e pyetur se çfarë do të duhej për ta ‘bërë atë të lumtur’.

Siebel Newsom, pretendoi McGowan, kishte keqinterpretuar vazhdimisht veten si viktimë e përdhunimit të Weinstein, në mënyrë që të kishte qasje në hollësitë private të viktimave aktuale të Weinstein.