Vendosni fjalën kyçe....

Shtrohet me urgjencë në spital ikona braziliane e futbollit Pele


Është rikthyer pasiguria për shëndetin e gjigantit brazilian të futbollit Pele pasi ish-lojtari i kombëtares të Brazilit u shtrua në spital mes raporteve se ai ka pasur ‘ënjtje të përgjithshme’ si dhe ka vuajtur nga probleme kardiake.

Megjithatë, vajza e tij, Kely Nascimento, është përpjekur të zbusë shqetësimet me një postim në mediat sociale të mërkurën, ku shkroi se nuk kishte ‘asnjë çështje urgjente apo të paditur’ për shëndetin e ish-fituesit të Kupës së Botës.

Kjo pason një raport nga ESPN Brazil, i cili deklaroi se Pele ishte shtruar në spitalin ‘Albert Einstein’ në Sao Paulo, ku i është nënshtruar një sërë testesh për të përcaktuar nëse ka pasur një rënie në shëndetin e tij.

E njëjta media raportoi gjithashtu se Pele vuan nga shëndeti i dobët i zemrës dhe se stafi në spital ishte shqetësuar për reagimin e Peles ndaj trajtimit të kimioterapisë, me raportet fillestare që sugjeronin se ai mund të vuante nga dështimi i zemrës.

Pele, 82 vjeç, iu nënshtrua një operacioni për të hequr një tumor nga zorra e trashë në shtator të vitit të kaluar dhe që nga ajo kohë ka shkuar shpesh në spital për trajtim të rregullt në lidhje me diagnozën e tij të kancerit.

Spitali ‘Albert Einstein’ ende nuk ka komentuar mbi gjendjen e Peles. Raportet thonë se gruaja e Pele, Marcia Aoki, u shqetësua fillimisht kur vuri re ënjtje në trupin e burrit të saj, me ESPN Brazil gjithashtu që vuri në dukje se ish-futbollisti ishte i çorientuar kur mbërriti në spital.

Pele konsiderohet gjerësisht si një nga futbollistët më të mirë në histori dhe ka shënuar 77 gola në vetëm 92 paraqitje për vendin e tij. Ai fitoi tre Kupa Botërore të FIFA-s gjatë karrierës së tij ndërkombëtare, duke përfshirë vitin 1958, kur ishte vetëm 17 vjeç.