Vendosni fjalën kyçe....

Përplasje në marshimet e Halloween-it në Korenë e Jugut, vriten 59 persona dhe plagosen 150 të tjerë


Pesëdhjetë e nëntë persona kanë vdekur në një përplasje mes turmave të mëdha të Halloween në një zonë popullore të natës të kryeqytetit të Koresë së Jugut, thonë zyrtarët.

Agjencia e lajmeve Yonhap citoi shërbimet e urgjencës duke thënë se 150 të tjerë ishin plagosur në lagjen Itaewon të Seulit.

Nuk dihet ende se çfarë e shkaktoi incidentin.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol ka thirrur një takim urgjent.

Raportohet se kishte 100,000 argëtues në zonë që festonin ngjarjen e parë të Halloween-it pa maska në natyrë që nga pandemia.

Mesazhet e mediave sociale të postuara më herët në mbrëmje tregojnë disa njerëz që vërejnë se zona e Itaewon ishte aq e mbushur me njerëz sa ndihej e pasigurt.

Hosu Lee i BBC-së, i cili vizitoi vendin e ngjarjes, tha se pa “shumë staf medial, shumë ambulanca, ata po i merrnin trupat një nga një”.

Hosu Lee tha se kishte mijëra mes turmave dhe një numër trupash të mbuluar me çarçafë blu, së bashku me një “ton policie”.