Vendosni fjalën kyçe....

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut i marrin jetën 42 personave në Filipine


Ekipet filipinase të kërkim-shpëtimit nxorën trupa nga uji dhe balta e dendur të premten, duke e çuar në 42 numrin e të vdekurve nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga një stuhi, me dhjetëra të tjerë që dyshohet se janë varrosur.

Njëmbëdhjetë trupa u morën në provincën jugore të Maguindanao, e cila u godit rëndë nga stuhia tropikale Nalgae, tha Naguib Sinarimbo, ministër i brendshëm i Rajonit Autonom të Bangsamoro në Mindanao (BARMM).

Operacionet e shpëtimit dhe të rikuperimit janë pezulluar përkohësisht gjatë natës dhe do të rifillojnë të shtunën në mëngjes, tha Sinarimbo, pasi dyshohet se më shumë njerëz janë ende të bllokuar nën baltën dhe ujërat e përmbytjeve, veçanërisht në qytetin e Datu Odin.

“Bazuar në vlerësimin në terren, në atë vend specifik, kishte shumë (të cilët u varrosën). Numri mund të arrijë në 80, por ne shpresojmë se nuk do ta arrijë atë numër,” tha Sinarimbo përmes telefonit.

Autoritetet kanë evakuuar mijëra njerëz nga rruga e Nalgae, e cila mund të arrijë në tokë të premten mbrëma në provincën Samar në Filipinet qendrore, thanë zyrtarët e fatkeqësive.