Vendosni fjalën kyçe....

Ukraina pretendon se ka arritur ‘pikën e kthesës’ ndaj Rusisë


Zëvendëskryeministrja ukrainase Olga Stefanishyna i tha France 24 të martën se fitimet territoriale pranë Kharkovit janë një ‘pikë kthese’ në konfliktin me Rusinë dhe e kanë vendosur Kievin në një pozicion fuqie.

Ndërsa Stefanishyna pretendoi se Ukraina ka kundërshtuar ofertat ruse për bisedime paqeje, Rusia tha se ka kryer ‘sulme masive’ në pozicionet ukrainase.

Ukraina rifitoi një pjesë të territorit në rajonin e Kharkovit javën e kaluar, me Kievin që pretendoi një kundërsulm të suksesshëm ndërsa me Rusinë që e zvogëloi rëndësinë e saj, duke deklaruar në vend të kësaj se ajo tërhoqi forcat e saj për t’u ‘rigrupuar’ dhe për të forcuar pozicionet e saj në Donetsk.

“Nuk është vetëm pika e kthesës së luftës në shkallë të gjerë…është pika e kthesës së luftës që filloi në pranverën e vitit 2014.” – tha Stefanishyna, duke iu referuar përpjekjeve tetëvjeçare të Kievit për të rimarrë nën kontroll Republikat e Donetskut dhe Luganskut.

Stefanishyna pohoi se zyrtarët rusë arritën në Kiev në ditët pas kundërsulmit duke ofruar të bisedonin kushtet e paqes në këmbim të një armëpushimi. Moska nuk i ka komentuar këto pretendime dhe ministri i Jashtëm Lavrov tha të dielën se Rusia mbetet e hapur për negociata, por se paqja do të vështirësohet sa më gjatë të vazhdojë operacioni i saj ushtarak.

Stefanishyna tha se oferta e supozuar ruse u kundërshtua dhe se Ukraina do të hyjë në negociata vetëm pasi të ketë arritur objektivat e saj ushtarake.

Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky ka deklaruar në mënyrë të përsëritur se qëllimet ushtarake të Kievit përfshijnë dëbimin e forcave ruse nga Ukraina dhe rimarrjen e të dy republikave të Donbasit dhe Krimesë, të cilat votuan për t’iu bashkuar Rusisë në 2014.