Vendosni fjalën kyçe....

Franca në nevojë për energji përpiqet të riparojë marrëdhënien me ish-koloninë e pasur me gaz


Presidenti francez Emanuel Macron është në një vizitë zyrtare në Algjeri në një përpjekje për të përmirësuar marrëdhëniet me ish-koloninë. Udhëtimi përkon me thellimin e krizës energjetike në Evropë, me vendet e BE-së që luftojnë për të gjetur furnizime alternative të gazit natyror në përgatitje për dimër.

Çmimet franceze të energjisë elektrike për vitin e ardhshëm arritën një nivel rekord të premten, me kontratën e një viti më parë që u rrit me 13% në 1,022 euro për megavat orë në Bursën Evropiane të Energjisë.

Çmimet e energjisë kanë thyer rekorde pothuajse çdo ditë pasi sanksionet perëndimore kanë kufizuar furnizimet me gaz natyror rus në BE. Për më tepër, anëtarët e bllokut ishin përpjekur në mënyrë aktive të diversifikonin importet e energjisë për të ulur pakësuar  varësinë e tyre nga Moska shumë kohë përpara se të futeshin gjobat në lidhje me Ukrainën.

Algjeria e ka ndihmuar Evropën të diversifikojë furnizimin e saj me energji duke pompuar më shumë gaz në Itali, vuri në dukje Macron të enjten.

Vizita e presidentit francez vjen pas dekadash tensioni mes dy vendeve lidhur me kujtimet kontradiktore të luftës për pavarësi të Algjerisë. Algjeria tërhoqi ambasadorin e saj në Paris për këtë çështje vitin e kaluar.

Muajin e kaluar, Eni e Italisë, firma amerikane Oçidental Petroleum, Franca Total dhe grupi algjerian Sonatrach nënshkruan një kontratë 25-vjeçare për ndarjen e prodhimit të naftës dhe gazit me vlerë 4 miliardë dollarë.

Algjeria thuhet se furnizon rreth 11% të gazit natyror të konsumuar në Evropë. Megjithatë, sipas Macron, gazi algjerian nuk do të jetë në gjendje të ndryshojë gjendjen me furnizimin me gaz francez, pasi ai përbën vetëm 20% të bilancit të përgjithshëm energjetik të vendit të tij.

Në fillim të këtij muaji, kompania Electricite de France tha se një numër i centraleve të saj bërthamore, burimi kryesor i energjisë për vendin, pritet të nxirren në ‘pension’ më vonë se sa pritej.