Vendosni fjalën kyçe....

Suedia e Finlanda i përgjigjen Turqisë lidhur me ekstradimin e “terroristëve”


Nuk do të ketë ekstradime të shpejta të të dyshuarve për “terrorizëm” në Turqi, kanë sinjalizuar Finlanda dhe Suedia pasi dy vendet nordike arritën një marrëveshje me Ankaranë për të zgjidhur bllokimin e tyre të ofertës në NATO.

Këtë javë, Turqia dhe dy anëtarët e mundshëm arritën një marrëveshje prej 10 pikash, e cila iu drejtua grupeve që Ankaraja i konsideron “terroriste” dhe i jep fund embargos aktuale të armëve.

Marrëveshja e Finlandës, Turqisë dhe Suedisë ka të bëjë me lehtësimin e ekstradimit, por përmend se ajo bëhet në përputhje me marrëveshjet evropiane të ekstradimit,” shpjegoi Ministri i Jashtëm Pekka Haavisto në një intervistë për transmetuesin Yle të premten.

Vendi nuk bëri asnjë premtim konkret për ekstradimet dhe asnjë listë e individëve të kërkuar nuk u ra dakord gjatë bisedimeve me Turqinë, tha kryediplomati. Në përgjithësi, vendi ka marrë 12 kërkesa ekstradimi nga Turqia në pesë vitet e fundit dhe ato janë ende në proces.

Dorëzimi i qytetarëve të Finlandës nuk mund të diskutohet gjithashtu, vuri në dukje Haavisto pa thënë nëse Ankaraja po kërkon individë të tillë.

Kur flasim për ekstradime, kërkohet që personi të ketë kryer një krim terrorist ose përgatitje për një krim të tillë, të provuar në Finlandë”, tha Haavisto. “Për më tepër, sipas angazhimeve të Finlandës, ne nuk mund të dërgojmë askënd në dënim me vdekje apo torturë”.

Një qëndrim i ngjashëm është përshkruar edhe nga Suedia. “Në Suedi, ligji suedez zbatohet nga gjykata të pavarura. Shtetasit suedezë nuk ekstradohen. Shtetasit josuedezë mund të ekstradohen me kërkesë të vendeve të tjera, por vetëm nëse është në përputhje me ligjin suedez dhe Konventën Evropiane”, tha ministri i Drejtësisë Morgan Johansson për AFP të enjten.

Ndërsa Turqia arriti një marrëveshje me dy vendet nordike këtë javë për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre dhe për të hequr pengesën e Ankarasë në pranimin e tyre në NATO, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan kërcënoi se do të bllokojë përsëri procesin nëse kërkesat e Ankarasë nuk plotësohen.

Gjëja kryesore është që premtimet të realizohen,” tha Erdogan gjatë një konference për shtyp në fund të një samiti të NATO-s në Madrid të enjten. “Së pari Suedia dhe Finlanda duhet të kryejnë detyrat e tyre dhe ato janë në tekst… Por nëse nuk e bëjnë, sigurisht që nuk bëhet fjalë që ratifikimi të dërgohet në parlamentin tonë,” shtoi ai.