Vendosni fjalën kyçe....

BE parashikon si do vijojë konflikti në Ukrainë


Konflikti në Ukrainë ka të ngjarë të zgjasë për një kohë të gjatë, por përfundimisht do përfundojë me bisedimet e paqes midis Kievit dhe Moskës, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Borrell tha në një intervistë për France Info se ai pret që ofensiva ushtarake ruse të zvarritet. Sipas shefit të politikës së jashtme, Moska do të veprojë në mënyrë më agresive, duke kërkuar që BE të vazhdojë të armatosë Ukrainën dhe të zbatojë sanksione të mëtejshme kundër Rusisë.

Ekonomia ruse tashmë po ngadalësohet për shkak të kufizimeve ekonomike dhe presioni i mëtejshëm duhet të ndihmojë Kievin të fitojë një pozicion më të fortë në bisedimet e ardhshme të paqes me Moskën, pohoi ai.

Ngjarjet në terren në Ukrainë me sa duket e kanë bindur Borrellin të ndryshojë perspektivën e tij për konfliktin, me diplomatin që tha muajin e kaluar se ‘kjo luftë duhet të fitohet në fushën e betejës’ nga Kievi.

Borrell po fliste disa orë përpara fillimit të një samiti dyditor të BE-së për Ukrainën se Brukseli shpreson që shtetet anëtare të miratojnë një paketë të gjashtë sanksionesh kundër Moskës, duke përfshirë të paktën një embargo të pjesshme ndaj naftës ruse.