Vendosni fjalën kyçe....

Refugjatët ukrainas po fillojnë të humbasin përfitimet në Evropë


Miliona ukrainas nxituan drejt perëndimit në fund të shkurtit pasi Rusia nisi një ofensivë kundër vendit të tyre. Fillimisht të mirëpritur krahëhapur nga kombet evropiane, ata tani po shohin se mbështetja po zvogëlohet, të paktën kur bëhet fjalë për përfitimet e ofruara nga vendet pritëse.

Kombet evropiane tani po vendosin se sa duan të shpenzojnë për refugjatët ukrainas dhe disa nga pagesat falas të ofruara në javët e para janë gati të skadojnë.

Nuk ka më udhëtime falas

Duke filluar nga muaji i ardhshëm, kompania hekurudhore gjermane Deutsche Bahn nuk do t’i japë më bileta falas kujtdo që ka pasaportë ukrainase. Në mars, monopoli hekurudhor ofroi tranzit falas për mbajtësit e pasaportave ukrainase që udhëtonin në qytetet kryesore gjermane të Berlinit, Dresdenit, Nurembergut dhe Mynihut. Ajo lëshoi ​​gjithashtu ‘bileta ndihmëse’ falas për ata që i kërkonin ato.

Ndërkohë që të ardhurit e rinj do të pajisen me udhëtime falas, biletat falas do të hiqen. Qeveria gjermane tha se ukrainasit në nevojë do të marrin përfitime sociale duke filluar nga qershori, kështu që fundi i programit nuk do e kufizojë shumë lëvizjen e tyre pasi ata do të jenë në gjendje të blejnë bileta universale mujore prej 9 eurosh për transportin publik.

Gjermania është vetëm një nga disa vende evropiane që vendosi të ndërpresë biletat falas për ukrainasit. Bullgaria, Republika Çeke, Polonia dhe Zvicra kanë marrë vendime të ngjashme. Polonia do të mbajë disa udhëtime me tren pa pagesë për ukrainasit e cenueshëm, si pleqtë, gratë dhe personat me aftësi të kufizuara.

Lirimi i hoteleve

Destinacionet e njohura të pushimeve thuhet se po planifikojnë të zhvendosin mijëra refugjatë ukrainas të cilëve u është dhënë strehim në hotele buzë detit. Në Spanjë, me fillimin e sezonit turistik, dhomat e zëna aktualisht nga refugjatët do të duhet të lirohen për të pritur turistët me pagesë, disa prej të cilëve kanë bërë rezervimet e tyre muaj më parë. Sipas gazetës El Pais, rreth 12,000 njerëz përballen me dëbimin.

Situata nuk është ndryshe në Bullgari, ku duke filluar nga muaji i ardhshëm vetëm tre hotele në vendpushimin e njohur Sunny Beach do strehojnë ende refugjatët ukrainas, sipas Radio Bulgaria.

Ndërprerje e ndihmës sociale
Disa vende pritëse po pakësojnë gjithashtu ndihmën në para që u paguajnë refugjatëve. Në Bullgari, pagesa ditore do ulet nga rreth 22 dollarë për person në 8 dollarë muajin e ardhshëm.

Republika Çeke nuk do u paguajë më mirëqenien pa plotësuar kushtet prej 217 dollarësh në muaj për pesë muaj për ukrainasit. Qeveria do zbresë koston e banesave falas nga pagesa e muajit të parë dhe do të kërkojë dëshminë e nevojës nga marrësit në muajt në vijim. Autoritetet çeke po nxisin ukrainasit të gjejnë punë ose rrezikojnë të humbasin përfitimet.