Vendosni fjalën kyçe....

Raportet në media: Rusia do të korrë fitime të mëdha nga eksportet e energjisë


Të ardhurat e Rusisë nga energjia pritet të rriten në qiell këtë vit nëse partnerët tregtarë vazhdojnë blerjet e naftës dhe gazit nga vendi i goditur nga sanksionet.

Sipas një analize të “Bloomberg” të publikuar të premten, Rusia do të marrë rreth 321 miliardë dollarë eksporte energjie në vitin 2022, duke shënuar një rritje prej më shumë se një të tretën krahasuar me vitin e kaluar.

“Shkaku i vetëm më i madh i suficitit të llogarisë korente të Rusisë vazhdon të duket i fortë.”– citohen nga Bloomberg të kenë thënë ekonomistët në Institutin e Financave Ndërkombëtare (IFF).

“Me sanksionet aktuale në fuqi, hyrjet e konsiderueshme të valutës së fortë në Rusi duket se do të vazhdojnë.”

Analistët e IFF theksuan se një embargo e mundshme e energjisë nga BE-ja, Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA do të çonte në një rënie të pashmangshme të prodhimit prej më shumë se 20% dhe mund t’i kushtonte Rusisë deri në 300 miliardë dollarë të ardhura nga eksporti, në varësi të luhatjeve të çmimeve. Vendi është gjithashtu në rrugën e duhur për një suficit rekord të llogarisë korrente që ekspertët thonë se mund të arrijë deri në 240 miliardë dollarë, shkruan RT, duke iu referuar të dhënave të Bloomberg.

Rusia është eksportuesi më i madh në botë i gazit natyror dhe eksportuesi i tretë më i madh i naftës. Disa vende, përfshirë SHBA-në dhe Britaninë e Madhe, kanë vendosur ndalimin e importeve të energjisë ruse si pjesë e sanksioneve për konfliktin në Ukrainë. Megjithatë, BE-ja ka refuzuar ta bëjë këtë, ndërsa SHBA dhe Britania vazhdojnë të blejnë naftë dhe gaz rus.

Çmimet globale të naftës së papërpunuar janë rritur mbi 30% deri më tani këtë vit, me çmimet e shtyra përtej 100 dollarëve për fuçi për shkak të shqetësimeve për mungesën e furnizimit nga Rusia në një kohë të kërkesës së lartë globale. Çmimet e gazit gjithashtu kanë arritur nivelet më të larta shumëvjeçare.

Në mars, presidenti rus Vladimir Putin tha se Rusia do të pranojë pagesa për eksportet e energjisë vetëm në rubla nga vendet që konsiderohen “jomiqësore” nga Kremlini për shkak të politikave të tyre të sanksioneve.