Vendosni fjalën kyçe....

S’ka plane për pushtimin e Ukrainës, ambasadori rus në OKB


Rusia kërkon të shpëtojë jetë në Donbass dhe të ndëshkojë ata që janë përgjegjës për tetë vjet gjenocid dhe mizori, tha i dërguari i Moskës në OKB Vasily Nebenzia në Asamblenë e Përgjithshme gjatë një sesioni të thirrur për të denoncuar pushtimin e Ukrainës.

“Pushtimi i Ukrainës nuk është pjesë e planeve tona. Qëllimi i këtij operacioni special është të mbrojë njerëzit, të cilët janë nënshtruar abuzimit dhe gjenocidit nga regjimi i Kievit për tetë vitet e fundit. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të demilitarizohet dhe denazifikohet Ukraina”, tha Nebenzia.

Si një shembull i ‘krimeve të kobshme’ të kryera nga qeveria në Kiev, i dërguari rus përmendi vrasjen e njerëzve që protestonin kundër grushtit të shtetit të mbështetur nga SHBA në Kiev, kur 40 njerëz u dogjën të gjallë në një ndërtesë në Odessa. Moska po kërkon të sjellë para drejtësisë këdo që ka kryer mizori të tilla, ‘përfshirë qytetarët rusë’, tha Nebenzia.

Rusia po mbrohet nga një ‘regjim’ i cili ‘aspiron të ketë armë bërthamore’, shtoi i dërguari i OKB-së, duke vënë në dukje deklaratën e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për këtë qëllim në Konferencën e Sigurisë në Mynih më 18 shkurt.

Në vend që të shkelë parimet themelore të OKB-së, siç kritikët kanë akuzuar Rusinë, Nebenzia argumentoi se operacioni ushtarak në të vërtetë po siguron respektimin e parimit kryesor, për të parandaluar një luftë tjetër botërore.

Vendosja e aseteve ushtarake të NATO-s në Ukrainë do ta kishte detyruar Rusinë të merrte masa që do ta kishin vënë Moskën dhe aleancën ‘në prag të konfliktit’, tha ai.

Ukraina dhe mbështetësit e saj perëndimorë kanë akuzuar Rusinë për agresion të paprovokuar dhe kanë hedhur poshtë akuzat për gjenocid dhe mizori në dy rajonet separatiste Donetsk dhe Lugansk.

“Të gjithë e dinë se Rusia dhe vetëm Rusia e filluan këtë pushtim,” tha ambasadori i Kievit në OKB Sergiy Kyslytsya.