Vendosni fjalën kyçe....

Trump mbështet kandidatin e esktremit të djathtë në garën presidenciale në Francë


Kandidati për president të Francës, Eric Zemmour, foli të hënën me ish-presidentin amerikan Donald Trump. Ky i fundit e këshilloi atë të ‘qëndronte i guximshëm’, sipas menaxherit të fushatës së Zemmour.

Guillaume Peltier, nënkryetari i lëvizjes ‘Reconquete’ të Zemmour, i tha televizionit ‘France 2’ të martën se telefonata u bë vonë të hënën në mbrëmje dhe zgjati ‘rreth 40 minuta’.

“Donald Trump i tha Eric Zemmour-it të mos dorëzohet, të qëndrojë i vendosur, të qëndrojë i guximshëm”, tha Peltier, ndërsa pretendoi se media mund të jetë e ashpër ndaj kandidatëve të huaj.

Ai shtoi se thirrja u mbajt ‘pasi zyra e Donald Trump iu përgjigj pozitivisht kërkesave tona të ndryshme’ dhe pasi u konsiderua e vështirë për Zemmour të udhëtonte në Florida për të takuar ish-presidentin.

“Për të fituar, mos ndryshoni kurrë linjën tuaj. Mos u dorëzoni”, u raportua gjithashtu të ketë thënë Trump.

Zemmour, një figurë e ekstremit të djathtë anti-establishment, i cili ka folur hapur për kundërshtimin e tij ndaj emigracionit dhe Islamit, ka bërë krahasime me ish-udhëheqësin amerikan, duke e bërë atë të quhet ‘Le Trump’.

Polemisti i lindur në Paris me origjinë algjeriano-hebreje, i cili është dënuar disa herë për nxitje të urrejtjes racore, përkrah një axhendë nativiste, me disa ekspertë që sugjerojnë se fushata e Trumpit në 2016 është plani për kandidaturën e tij.

Ai ka propozuar më parë një ndalim të emrave që tingëllojnë të huaj, duke përfshirë Muhamedin, dhe ka mbrojtur një komplot të njohur si teoria e Zëvendësimit të Madh (Zëvendësimi i Madh), i cili pretendon se forcat ‘e errëta’ po përpiqen të ripopullojnë Francën me afrikanë.