Vendosni fjalën kyçe....

Sondazhi: Trump kryeson mes republikanëve si kandidat i mundshëm për zgjedhjet e vitit 2024


Ish-presidenti Trump dominon fushën e pretendentëve të mundshëm për zgjedhjen presidenciale republikane në vitin 2024, por guvernatori i Floridës Ron DeSantis është një favorit i hershëm për nominimin në rast se Trump nuk kandidon, sipas një sondazhi të ri të përbashëkët të Harvard CAPS/Harris ka raportuar The Hill.

Në një zgjedhje presidenciale hipotetike prej tetë personash nga GOP, Trump ka një avantazh të qartë, duke mbledhur 57 për qind mbështetje midis votuesve republikanë.

DeSantis dhe ish-zëvendëspresidenti Mike Pence janë pothuajse të bllokuar në 12 përqind dhe 11 përqind, respektivisht. Asnjë kandidat tjetër i mundshëm i testuar në sondazh nuk ka mbështetje dyshifrore.

Sidoqoftë, nëse Trump heq dorë nga një fushatë tjetër për Shtëpinë e Bardhë, DeSantis do ta zëvendësonte atë si kryesues. Guvernatori i Floridës shënon 30 për qind mbështetje në një fushë që nuk përfshin Trump, ndërsa Pence zë vendin e dytë me 24 për qind.

Senatori Ted Cruz (R-Texas) merr 14 për qind mbështetje në një skenar të tillë, sipas sondazhit.

Sondazhi nënvizon qëndrimin e vazhdueshëm që Trump ka mbi votuesit republikanë teksa peshon një ofertë për rikthim në 2024.

Ndërsa ai nuk ka ofruar një përgjigje përfundimtare për pyetjen nëse do të kandidojë përsëri për Shtëpinë e Bardhë, ai vazhdimisht ka e ka lënë të hapur këtë gjë dhe ka filluar të rrisë operacionin e tij politik përpara zgjedhjeve afatmesme të 2022.

Pavarësisht se kush e fiton nominimin republikan në vitin 2024, si Trump ashtu edhe DeSantis duket se janë në një terren të fortë politik.

Në një ndeshje hipotetike kokë më kokë kundër Presidentit Biden, Trump kryeson 46 për qind me 40 për qind, sipas sondazhit të Harvardit CAPS/Harris. Ai ka një epërsi edhe më të gjerë ndaj zv. Presidentes Harris, duke mbajtur 49 për qind mbështetje për 39 për qind të saj.

Përgatiti për Hashtag.al, Klodian Manjani