Vendosni fjalën kyçe....

Gjykata e Durrësit lë në burg Arlen Hasanaj, i dyshuar se vuri dinamitin në shtëpinë e Dukës


Gjykata e Durrësit ka dhënë masën “Arrest me burg” për 34-vjeçarin Arlen Hasanaj i arrestuar si autor i dyshuar për vënien e tritolit në banesën e Presidentit të FSHF-së Armando Duka.

Gjykata e Durrësit caktoi masën “Arrest me burg” për Hasanajn, duke e vlerësuar të ligjshëm arrestimin e tij.

I riu rezulton me një djegie në dorën djathtë dhe vendimi i ekspertit mjekoligjor është prova kryesore e organit të akuzës për ta vënë Hasanajn nën akuzë.

Do të jetë një raport paraprak i mjekësisë ligjore që do të japë verdiktin se me çfarë shenjash ka të bëjë për të bërë të mundur edhe përcaktimin nëse janë mbetje fitilash ose jo.

Sipas të dhënave mësohet se grupi hetimor ka ngritur dyshime se Hasanaj është djegur gjatë ndezjes së fitilit në momentin para se të hidhte kallëpin e tritolit në portën e jashtme të oborrit të vilës së Dukës mbrëmjen 24 janarit në Durrës.

Një ekspert i mjekësisë ligjore nga Tirana ka mbërritur në dhomat e paraburgimit ku ka marrë analizat nëse ka gjurmë të lëndës së dyshuar në dorën e djathtë të Hasanajt.

Kundër gjithë pretendimeve dhe akuzave të ngritura ndaj Hasanajt është vendosur avokati mbrojtës i tij. Ai që prej të enjtes vijon të këmbëngulë se klienti i tij nuk ka lidhje me ngjarjen dhe se ai ka prova të mjaftueshme për ta provuar këtë fakt.