Vendosni fjalën kyçe....

Pesë pika kryesore nga telefonata 50 minutëshe Biden-Putin


Telefonata 50-minutëshe e së enjtes midis presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij amerikan Joe Biden preku çështjet e sigurisë që pritet të diskutohen gjatë muajin e ardhshëm në një seri takimesh diplomatike të nivelit të lartë.

Cilat janë pesë pikat kryesore që dy liderët diskutuan

Biden sinjalizon se kompromisi me Rusinë për Ukrainën është i mundur

Presidenti amerikan thuhet se tregoi se Uashingtoni nuk po planifikonte të vendoste ‘armë sulmuese në Ukrainë’, tha Kremlini pas telefonatës. Ndihmësi i lartë i Putinit, Yury Ushakov tha se marrja e një premtimi verbal kishte qenë ‘një nga pikat kyçe’ për Moskën, për sa i përket propozimeve që Rusia i kishte bërë Perëndimit për sigurinë e saj.

Biden zbulon se çfarë do bëjë SHBA-ja nëse Rusia ‘pushton Ukrainën’

Biden ‘e bëri të qartë’ se SHBA-ja dhe aleatët e saj do të ‘përgjigjen me vendosmëri’ nëse Rusia do të lëvizte për të pushtuar Ukrainën, tha sekretarja e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, pas telefonatës. Nëse Rusia do të zgjidhte të ‘vazhdonte me një pushtim të mëtejshëm të Ukrainës’, ajo do të përballej me pasoja serioze, duke përfshirë ‘kostot ekonomike’, ‘rregullimet dhe shtimin e pozicionit të forcave të NATO-s në vendet aleate’ dhe ‘ndihmë shtesë për Ukrainën’, paralajmëroi një zyrtar i lartë amerikan pa emër. SHBA dhe partnerët e saj kanë akuzuar Kremlinin për nxitje të tensioneve në kufirin me fqinjin e saj, duke përmendur një grumbullim të supozuar ushtarak rus në kufi. Moska ka mohuar vazhdimisht spekulimet se po planifikon një pushtim.

Putin tregon reagimin e Rusisë ndaj sanksioneve të mundshme të SHBA-së

Duke iu përgjigjur një kërcënimi për dënime të gjera nëse do të ketë lëvizje kundër Ukrainës, Putin vuri në dukje se vendosja e masave të mëtejshme ndëshkuese do t’i jepte një goditje vdekjeprurëse marrëdhënieve SHBA-Rusi. ‘Sanksionet e paprecedenta’ që synojnë ekonominë ruse dhe industrinë financiare dhe ushtarake, nëse vendosen, do të çonin në një ‘prishje të plotë’ të lidhjeve dypalëshe, tha Ushakov, dhe një skenar i tillë do të ishte ‘një gabim kolosal’.

Zbulohet formati për bisedimet e vitit 2022 të Rusisë me Perëndimin

Telefonata u bë për të vendosur atë që Shtëpia e Bardhë e quajti ‘plani’ për një seri takimesh diplomatike të planifikuara të mbaheshin në gjysmën e parë të janarit. Shkëmbimet do të zhvillohen në tre formate: një takim Rusi-SHBA që do të mbahet më 9 dhe 10 janar në Gjenevë, i ndjekur nga një tjetër në Bruksel ndërmjet Rusisë dhe NATO-s më 12 janar dhe një takim përfundimtar më 13 janar në nivel të Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.

Në bisedën e tij me Biden-in, Putini kishte paraqitur edhe garancitë e sigurisë që Moska i ka kërkuar SHBA-së dhe NATO-s, tha Kremlini. Presidenti rus kishte theksuar se ndonëse i rëndësishëm ishte vetëm fakti i negociatave të tyre, ai priste rezultate konkrete nga takimet e tyre. Qëllimi përfundimtar i Moskës ishte të merrte garancitë e nevojshme në lidhje me sigurinë e saj, i tha Putin Bidenit, sipas Ushakov. Presidenti i SHBA duket se e mori kërkesën ‘mjaft seriozisht’, tha këshilltari.