Vendosni fjalën kyçe....

Zëdhënësi i Metës i përgjigjet Bashës duke i kujtuar momentin kur “iu lut në gjunjë dhe me lot në sy Presidentit”


Presidenca ka reaguar lidhur me deklaratat që një ditë më parë bëri kryedemokrati Lulzim Basha në një intervistë për Zërin e Amerikës, ku e sulmonte presidentin Ilir Meta.

Zëdhënësi i Metës, Tedi Blushi në një postim në llogarinë e tij zyrtare në “Facebook” e ka cilësuar Bashën si kontribuuesin kryesor të Rilindjes.

Sipas tij, kryedemokrati po kërkon shpëtim duke u munduar të spostojë vëmendjen nga një tjetër krizë shumë e rëndë, “ku e ka zhytur sërish opozitën”.

Blushi kujton një moment ku sipas tij, Basha “iu lut në gjunjë dhe me lot në sy” Presidentit Meta, për t’i anuluar zgjedhjet vendore.

REAGIMI I BLUSHIT

Përsëri Kryetari kukull, me porosi të padronit të tij, në shëtitjet mediatike të komisionuara, u përpoq të provokonte Presidentin e Republikës Sh.T.Z Ilir Meta për të shfajësuar vetveten nga të gjitha greminat drejt të cilave e çoi opozitën nga 17 maj 2017 deri më 25 prill 2021.
Si Kontribuuesi kryesor i Rilindjes, me KATËRKËNDËSHIN e përgjegjësive të Tij madhore:
📌 1. Bojkoti i reformës administrative-territoriale;

📌 2. Bojkoti i reformës në drejtësi;

📌 3. Djegia e mandateve të deputetëve;

📌 4. Zerimi i opozitës në pushtetin vendor;
që sollën kapjen totale të shtetit, tashmë i vendosur të bojkotojë edhe Kuvendin e demokratëve nga pamundësia e ballafaqimit me ta, kërkon shpëtim duke kërkuar në mënyrë të mjerë të spostojë vëmendjen nga një tjetër krizë shumë e rëndë, ku e ka zhytur sërish opozitën.
Hipokriti, që gjoja do përmbyste me dhunë regjimin në mitingun e 8 qershorit 2019, iu lut në gjunjë dhe me lot në sy Presidentit Meta, në Gjermani, për t’i anulluar zgjedhjet vendore se nuk i kontrollonte dot më njerezit dhe se mund të kishte gjakderdhje.
Presidenti Meta në vlerësim të interesit publik dhe për të shmangur çdo përplasje, mori një vendim shumë të vështirë, për shfuqizimin e datës dhe për t’i dhënë mundësinë opozitës të përfshihej në një datë tjetër.
Por Hipokriti, që paska qenë në krah të Presidentit të Republikës, as nuk denjoi të regjistrojë PD në KQZ për zgjedhjet e 13 tetorit 2019, sepse kështu i interesonte Rilindjes, për t’i thënë botës, që Presidenti ia fut kot se PD nuk do zgjedhje.
Kryetari, kukull ka qenë, është dhe do të mbetet i tillë, deri në fund, dhe asnjë spërdredhje, pazar apo mashtrim nuk ia ndryshon dot fundin e paracaktuar si çdo kukulle në politikë.