Vendosni fjalën kyçe....

Shkon në 11 numri i viktimave në Sudan që nga marrja e pushtetit nga ushtria


Një demonstrues sudanez vdiq nga plagët të dielën, duke e çuar numrin e të vdekurve nga protestat kundër grushtit të shtetit nga ana e ushtrisë në fillim të kësaj jave në 11, sipas një komiteti lokal të mjekëve.

Komiteti Qendror i Pavarur i Mjekëve tha se tre protestues u vranë nga zjarri i ushtrisë gjatë protestave të së shtunës kundër pushtimit ushtarak.

“Vdekjet e çuan numrin e vdekjeve midis revolucionarëve në 11 që nga 25 tetori,” tha komiteti në një deklaratë.

Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga sundimtarët ushtarakë të vendit mbi deklaratën.

Më 25 tetor, këshilli ushtarak në pushtet i Sudanit shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe shpërndau këshillin dhe qeverinë sovrane kalimtare, disa orë pasi arrestoi kryeministrin Abdalla Hamdok dhe ministrat në qeverinë e tij civile. Ai gjithashtu pezulloi disa dispozita të dokumentit kushtetues që përshkruan tranzicionin politik në Sudan.

Masa erdhi në mes të tensioneve të përshkallëzuara midis ushtrisë dhe administratës civile pas një grushti të dështuar ushtarak muajin e kaluar.

Para marrjes së pushtetit, Sudani administrohej nga një këshill sovran zyrtarësh ushtarakë dhe civilë, i cili mbikëqyrte periudhën e tranzicionit deri në zgjedhjet e planifikuara për vitin 2023, si pjesë e një pakti të pasigurt për ndarjen e pushtetit midis ushtrisë dhe koalicionit Forcat për Liri dhe Ndryshim.