Vendosni fjalën kyçe....

Supermani i ri do jetë homoseksual, DC Comics zbulon detaje nga personazhi


Superman i ri, Jonathan Kent – i cili është djali i Clark Kent dhe Lois Lane – së shpejti do të fillojë një lidhje romantike me një mashkull, njoftoi DC Comics të hënën.

Kjo marrëdhënie e të njëjtit seks është vetëm një nga mënyrat që Jonathan Kent, po provon të jetë një Superman ndryshe nga babai i tij i famshëm. Që kur seriali i ri, Superman: Bir i Kal-El, filloi në korrik, Jon ka luftuar zjarret e shkaktuara nga ndryshimet klimatike, ka penguar të shtënat në një shkollë të mesme dhe ka protestuar për dëbimin e refugjatëve në Metropolis, shkruan New York Times.

“Ideja e zëvendësimit të Clark Kent me një shpëtimtar tjetër të bardhë ndjehej si një mundësi e humbur,” tha Tom Taylor, i cili shkruan serinë, në një intervistë. Ai tha se “një Superman i ri duhej të kishte luftime të reja – probleme të botës reale – të cilave ai mund t’i rezistonte si një nga njerëzit më të fuqishëm në botë.”

Dalja e Superman, mbase superheroi më atipik amerikan, është një moment i dukshëm edhe në një epokë kur shumë komike kanë përqafuar diversitetin dhe po eksplorojnë çështje të ngutshme shoqërore. Ndihmësi i Batman, Robin, kohët e fundit pranoi ndjenjat romantike për një mashkull (jo Dick Grayson – i cili ishte partneri i Batman për më shumë se katër dekada), por Tim Drake, një zëvendësues i mëvonshëm; ka Robins të shumtë ashtu siç ka Supermen të shumtë). Dhe një komik i ri Aquaman luan një zezak homoseksual i cili pozicionohet të bëhet hero.

Megjithëse Superman nuk është heroi L.G.B.T.Q. i vetëm dhe nuk do të jetë i fundit, ekspertët e komikëve thanë se kishte diçka veçanërisht të rëndësishme në daljen e Superman.

“Nuk është Northstar, për të cilën tezja juaj nuk ka dëgjuar kurrë,” tha Glen Weldon, autori i “Superman: Biografia e Paautorizuar” dhe bashkë-pritësi i Orës së Gëzuar të Kulturës Pop në N.P.R. “Nuk është Hulkling. Nuk është Wiccan. Nuk është Zjarri dhe Akulli. Nuk është Djalli Tasmanian. Është Superman. Kjo vlen për diçka – vetëm në aspektin e dukshmërisë, vetëm në aspektin e faktit se kjo do të tërheqë vëmendjen. “