Vendosni fjalën kyçe....

Basha i përgjigjet Ramës pas shpalljes së qeverisë: Lojë e vjetër me bedelë të rinj, s’do ndalemi në aksionin tonë


Kryedemokrati Basha iu përgjigj kryeministrit Rama teksa ky i fundit prezantoi sot qeverinë e re që do drejtojë vendin në mandatin e tretë.

Basha theksoi se kreu i qeverisë është shkatërruesi i bashkëjetesës demokratike, kriminalizimit të shtetit, varfërimit e shpopullimit të vendit dhe se recitimin e tij nuk e beson askush.

Ai i bëri jehonë raportit të OSBE-së për zgjedhjet e 25 prillit 2021 duke shtuar se raporti konfirmon blerjen e votave, presionin ndaj votuesce, shpërdorimin e aseteve publike, përdorimin e fondeve si dhe presionin ndaj administratës.

“Shkatërruesi i bashkëjetesës demokratike, ortaku i tomdoshëve dhe aqifrakipëve, autori i kapjes dhe kriminalizimit të shtetit, varfërimit dhe shpopullimit të Shqipërisë, mund të recitojë për të gënjyer veten, por nuk gënjen dot shqiptarët për masakrën zgjedhore. Që 25 prilli nuk kishte lidhje me demokracinë e konfirmon edhe OSBE/ODIHR, me blerje masive votash, presion ndaj votuesve, shkrirjen në një të partisë me pushtetin, shpërdorimit të aseteve publike në avantazh të partisë në pushtet, rritje të punësimit fiktiv në administratën publike,  presione mbi administratën, përdorimi i fondeve të rindërtimit për të orientuar votën, legalizime në këmbim të votës, vjedhja e të dhënave personale për të ushtruar presione dhe shantazhe ndaj qytetarëve, përdorim të grupeve kriminale. Për të gjitha këto shkelje, Partia Demokratike ka depozituar qindra padi penale në SPAK dhe në prokuroritë e rretheve për krime zgjedhore.” – shkruan Basha.

Ai shton më tej se përballë këtyre fakteve, drejtësia s’mund të qëndrojë duarkryq teksa të njëjtët persona do jenë pjesë e qeverisjes.

Basha e mbyll reagimin duke thënë se raporti i OSBE-së për zgjedhjet do jetë udhërrëfyes i aksionit brenda e jashtë vendit i forcës politike që drejton, për t’u kthyer shqiptarëve një qeveri që buron nga vullneti i lirë e jo nga krimi e korrupsion.

“Përballë fakteve të patjetërsueshme, drejtësia nuk mund të qëndrojë duarkryq teksa ata që e çuan korrupsionin në nivelin e kapjes së shtetit, vijojnë lojën e vjetër me bedelë të rinj, në dëm të çdo familjeje shqiptare. Për Partinë Demokratike, raporti i OSBE/ODIHR nuk është vetëm konfirmim i asaj që ne kemi denoncuar dhe që shqiptarët kanë përjetuar prej këtij regjimi të korruptuar, i cili ka vrarë votën e lirë dhe bashkë me të demokracinë, por një udhërrëfyes për aksionin tonë brenda dhe jashtë vendit, për t’iu kthyer shqiptarëve të drejtën për të pasur një qeveri që buron nga vullneti i tyre i lirë, jo nga krimi dhe korrupsioni që e kanë lënë Shqipërinë në vend numëro për shumë gjatë!” – mbyll reagimin Basha.