Vendosni fjalën kyçe....

Talibanët premtojnë  të respektojnë të drejtat e grave afgane, do i lejojnë të punojnë e arsimohen – Zëdhënësi


Një zëdhënës i talibanëve ka premtuar se gratë afgane nuk do të privohen nga mundësitë e punës ose arsimimit kur grupi militant të vijë në pushtet, me kusht që ato të mbeten të mbuluara në publik.

Qeveria e tanishme e mbështetur nga SHBA nën Presidentin Ashraf Ghani pritet të japë dorëheqjen pas rënies së kryeqytetit të vendit, Kabul. Ministri i Brendshëm Abdul Sattar Mirzakwal tha më herët të dielën se do të kishte një ‘kalim paqësor të pushtetit’ në një qeveri kalimtare.

Ditët e fundit, agjencitë e lajmeve kanë botuar histori që pretendojnë se talebanët tashmë kanë filluar të godasin të drejtat e grave në territoret nën kontrollin e tyre. Një raport pretendonte se një grup grash që punonin në një bankë në qytetin jugor të Kandahar ishin udhëzuar të qëndronin në shtëpi.

Një histori tjetër pretendonte se në disa fshatra nën kontrollin e talebanëve, vajzat dhe gratë e moshës 16-44 vjeç ishin zgjedhur si nuse për luftëtarët talibanë. Një zëdhënës i talibanëve e mohoi historinë si një trillim.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha më herët se ishte ‘i shqetësuar thellësisht’ nga rrëfimet e grave që keqtrajtoheshin në zonat e kapura nga talibanët, duke shtuar se ai kishte frikë se ‘të drejtat e fituara me vështirësi të grave afgane’ do të ‘grabiteshin’ nga militantët. grupit.

Talibanët vendosën një formë të rëndë të ligjit islam gjatë sundimit midis viteve 1996-2001, duke rezultuar në goditjen me gurë dhe fshikullimin e grave të akuzuara për veprime të turpshme.