Vendosni fjalën kyçe....

Ushtronin aktivitet pa licencë në liqenin e Komanit, gjobë për 7 pronarë të mjeteve lundruese


Shtatë pronarë mjetesh janë gjobitur në liqenin e Komanit pasi ushtronin aktivitetin pa licencë.

Katër prej tyre madje u janë bllokuar mjetet lundruese teksa secili ka marrë nga një masë administrative prej 10 mijë lekësh të reja.

Ata u kapën në digën e liqenit të Komanit dhe pasi rezultuan pa dokumentet përkatëse, 4 prej tyre u proceduan penalisht.

Njoftimi i plotë:

Ushtronin aktivitet tregtar pa licencë në liqenin e Komanit, ndëshkohen më masë administrative 7 pronarë të mjeteve lundruese.

4 prej tyre procedohen penalisht, iu bllokohen edhe mjetet lundruese që kishin në përdorim.

Nga strukturat e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomiko-Financiar, në bashkëpunim me shërbimet e Drejtorisë Vendore të Kufirit dhe Migracionit, në zbatim të planit të masave “Për regjistrimin, mënyrën e përdorimit dhe kontrollin e mjeteve lundruese, turistike dhe të argëtimit” janë ushtruar kontrolle në liqenin e Komanit.

Gjatë kontrollit të ushtruar në digën e liqenit të Komanit janë evidentuar 7 shtetas që ushtronin aktivitetin me mjete lundruese, për të cilat nuk dispononin dokumentacionin përkatës për ushtrimin e aktivitetit. Për secilin prej pronarëve të mjeteve lundruese është vendosur masa administrative 10.000 lekë.

Në vijim të veprimeve u proceduan penalisht në gjendje të lirë, 4 prej tyre, shtetasit: M. K., 29 vjeç banues në Vau i Dejës, N. M., 22 vjeç banues në Vau i Dejës, A. M., 27 vjeç, banues në Durrës dhe E. Q. 46 vjeç banues në lagjen “10 Korriku”, Shkodër, për veprat penale ”Punësim i paligjshëm”, “Fshehja e të ardhurave“ dhe “Ushtrimi i aktivitetit tregtar të paligjshëm“. Gjithashtu, këtyre shtetase iu bllokun edhe mjetet lundruese që kishin në përdorim.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprime të mëtejshme.